9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.377 ziyaret.
33 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YEMEK HAZIRLARKEN TENCERELERE DİKKAT! Mutfağınızda ne pişiyor? Belki şu anda hiç bir şey ama, biraz sonra çocuğunuz için yemek hazırlıyor olacaksınız. Hepimiz için önemli olsa da, hamileler, çocuklar ve özellikle bebekler için tencere seçiminin büyük önemi vardır.

 

Neden mi?

 

-         Teflon ürünler, perflorokimyasal (PFC) ile kaplıdır. PFC, kan hücreleri ve çevre için kalıcı, yüksek derecede toksik etkide olup, özellikle büyüyen vücutlarda bu etki daha fazla görülmektedir. Hamilelik döneminde PFC ile karşılaşma, yenidoğanın bağışıklığını olumsuz etkilemekte, artrit riskini arttırmaktadır.

-         Dışı eloksal kaplı alüminyumlar, bu tür kaplar ağır, tek parça preslenmiş gibi görünen metallerdir. Alüminyum tuzlarının süzülmesi nedeniyle beklenmeyen sağlık sorunlarına yol açabileceği gösterilmiştir.

-         Seramik ve toprak kaplar, kurşun içerdiğini unutmamak gerekir. Düşük seviyedeki kurşun içeriğini tespit etmek olası olmayabilir.

-         Bakır kaplar, her zaman dikkatli olmak gerekir. Bulantı, kusma ve ishal ile başlayan belirtilere neden olabilir. Eski bakır kaplar kalay ve nikel ile kaplanabilir, ancak bu şekliyle de kullanmak sağlıklı değildir.

 

Sağlıklı olan nedir?

 

-         Cam, son derece güvenlidir ve toksik etkisi yoktur. Ancak unutmamak gerekir ki, kristal  bardaklar kurşun içermektedir.

-         Porselen ve seramik, güvenli olmakla birlikte, kalitesi ile orantılı olarak karşımıza kurşun ve kadmiyum içeren ürünler de çıkabilir. Satın aldığınız ürünün kalitesinden emin olmak için etiketini çok iyi incelemek gerekir.

-         Paslanmaz çelik, güvenli ve uygun fiyatlı seçenektir. Ancak temizlik malzemelerinin uzun süre kullanımı az miktarda da olsa krom ve nikelin açığa çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca nikel alerjisi olanların paslanmaz çelik ürünlerde pişmiş yiyecekleri tüketmemesi gerekir.

-         Dökme demir, nesiller boyunca kullanılan iyi bir seçenektir. Basit, dayanıklı, güzel ısınan ve uzun süre ısıyı koruyan özelliğe sahiptir, ancak paslanma özelliği vardır, bu yüzden kullanmadan önce yağlamak gerekir. Temizliğinde sabun kullanılmaz, bez veya naylon fırça ile temizlemek yeterlidir. Gıda artıklarını temizlemek için su ve yumuşak fırça ile temizlendikten sonra su buharlaşıncaya kadar ısıtılmalıdır. Dökme demir kaplar, hemosiderozis (dokularda hemosiderin pigmentinin birikimi hastalığı) ve benzer durumlarda  ise kullanılmaz.

-         Silikat cam hamuru (silargan), doğada gıda ile temasa uygun 10' dan fazla mineralin yüksek ısıda pişirilmesi ile oluşan maddedir.  Bu ürünler yemek pişirmek için son derece uygun olmakla birlikte, yüksek maliyetlidir.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net