13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.658.021 ziyaret.
19 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

BEBEK BESLENMESİNDE KARŞIMIZA ÇIKAN GERÇEKLERHepimiz bebek beslenmesinde anne sütünün tek seçenek olduğunu bildiğimiz ve söylediğimiz halde, ülkemizde  yapılan araştırmalar farklı değerleri ortaya koymaktadır. Anne sütü ile beslenme oranı % 97 ile başlarken, bebeklerin ilk iki ayında sadece anne sütü alma oranı % 69' a düşmektedir. Daha da kötüsü, bebekler iki – üç aya geldiklerinde sadece anne sütü ile beslenme oranında % 42 rakamı karşımıza çıkmaktadır. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması' na göre altı aydan küçük bebeklerin % 44' ü biberon kullanırken, bu oran altı – yedi aylık bebeklerde % 60' a ulaşmaktadır.

% 4.1 bebeğin iki aydan önce inek sütü, peynir ve yoğurt ile besleniyor olması da bir başka acı gerçektir. Bu oran altı aydan küçük bebeklerde % 17.9, altı – dokuz aylık bebeklerde ise % 77.7' ye ulaşmaktadır.

Görüldüğü gibi ülkemizde anne sütü yaygın bir beslenme olarak kabul edilmesine rağmen, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme oranı yeterli değildir.

Sağlıklı beslenememenin sonucunda ise iki yaş altındaki bebeklerin % 22.2' si kısa boylu, % 5.8' i ise düşük kiloludur.

Bebekler için doğru beslenme, ilk altı ay için sadece anne sütü ile beslenmedir. Bu dönemde su verilmesine bile gerek yoktur, 15. günden itibaren D vitamini, dördüncü aydan itibaren demir desteği ise unutulmamalıdır.

Anne sütünün olmadığı, annenin ilaç kullanma zorunluğu veya tıbbi nedenlerle sütünü veremediği durumlarda ise seçenek, inek sütü veya katı gıdaya erken başlamak değil formül mamalar olmalıdır. Altı aydan büyük bebeklerde de durum farklı değildir, gereğinden fazla tamamlayıcı gıda veya inek sütü yerine formül mamalar kullanılmalıdır.

Anne sütünün yetmediği durumlarda ise formül mamaya başlama kararı anne veya çevre tarafından değil, mutlak surette doktor tarafından verilmeli, tek bir ölçümle değil, kısa aralıklarla bir kaç ölçüm ve klinik değerlendirme sonucu formül mama önerilmelidir.

 

Neden inek sütü değil?

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bir yaşına kadar inek sütünü önermemektedir, hergün yapılan yeni araştırmalar ise inek sütüne başlama yaşını daha da ileriye çekmektedir.

 

-         Yüksek protein içeriği nedeniyle alerji ve otoimmün hastalıklara zemin hazırlar.

-         Barsaklarda mikro kanamalara yol açar.

-         Böbrek yükü fazladır.

-         Demir eksikliği anemisine neden olur.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net