20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.734 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

Genç Siyaset - Bölüm IIIGenç Siyaset;

Bölüm III:

 

Gençler, ülkelerin yarınlarının yapılandırılmasında önemli bir faktördür, yarın yönetimde söz sahibi olacak bireylerdir. Gelecekteki yöneticilerin donanımlı olması ülke açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Siyaset kelimesini sadece duymak ve bildiğini düşünmek yetmemektedir. Siyasal katılımın önemini ve gerekliliğini, gençlerimize anlatmamız yönetime katılım açısından ilerleme Kaydetmekte olduğumuz anlamına gelmektedir.

 

Gençlerden bilgili, yetenekli ve tecrübeli bireyler olarak topluma hazırlanmaları istenmektedir. Eğitim alanları çerçevesinde gerekli bilgiler ile donatılıp, yapacakları mesleklere göre yetiştirilmeleri gerekmektedir. Özellikle üniversitede öğrenim gören gençlerin siyaset yapıyor olması derslerini ihmal etmesi anlamına gelmemelidir. Bireysel kalitemizi geliştirmek, meslek ve iş sahibi olmak öncelikli hedefimiz olmalıdır. Yeterli eğitimi almamış ve belli bir işi, mesleği olmayan bir kimsenin ne kendisine ne de vatanına bir faydası olması beklenemez.

 

Bilgisi olmayanın fikri olmaz.

 

Gençlerin yaşamları boyunca karşılaşacakları, demokrasi, seçim, seçim sistemi, kamuoyu, siyasal iktidar, siyasal katılım, siyasal partiler, sivil toplum gibi kavramların kendilerine bilimsel bir biçimde aktarılması sağlanmalıdır.

 

 Siyasetin kaliteli olması için öncelikle siyaseti oluşturan bireylerin kaliteli, eğitimli ve meslek sahibi olması gerekmektedir. Gençlerin sorgulayan, doğruyu arayan, ahlaklı ve çevresine duyarlı bireyler olmaları temiz toplum ve refah içinde bir geleceğin olmazsa olmazıdır.

 

Gençliğin yetişmesinde, aileler de bilinçlendirilmelidir. Aileler, çocuklarından öğrenim başarısı, bir iş sahibi olmasını istemekten çok,  yaşam boyu sağlam tutarlı, kişiliği gelişmiş, toplumsal değerlerine sahip ve insan ahlakını mayalarına katabilmelerini sağlamalıdır.

Şunu da unutmamamız gerekir ki: Bilgi eksiği tamamlanabilir ama kişiliği zayıf, değerleri olmayan  insanlar hem topluma, hem kendine zarar verir. Eğitim erişilebilir ve günümüz koşullarında yaşam boyu olmalı, gençlere eğitim  olanakları  ve eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. ,

 

Gerekli eğitimi almış kendi öz kimlikleri oluşmuş, bireysel olarak ayakta durabilen bütün genç arkadaşlarımız ülkemizin sorunları ve bu sorunların çözümleri ile ilgilenmelidir. Gençler alternatif çözümsüzlükler yerine; çözüm önerileri üretebilmelidir. Önüne çıkan engellerden bıkmadan usanmadan ciddi mücadele vermeli ve kararlı adımlarla yürümelidir. Gençlerimiz ülkemizin gelecekteki refahının bu günün gençlerinin elinde olduğunu unutmamalıdır.  

 

Sonuç olarak;

 Gençlerin söz alabileceği, siyasette kendilerini özgürce ifade edebileceği  ortam ve olanaklar yaratılıp, gençlerin geleceklerine sahip çıkmak üzere, etkin, etkili ve kavgasız siyaset yapmaları  sağlanmalıdır.                

                                                                                     FERHAT ÇETİNOĞLU 25-10-2014 GEREDE               DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net