22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.823 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

HAMİLELİKTE GİZLİ AÇLIĞA DİKKAT!!!Dünya Sağlık Örgütü, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kötü beslenmeye eşlik eden mikro besin yetersizliğini ''gizli açlık'' olarak tanımlamaktadır.

 

Mikro besinlerin hamilelik döneminde yetersiz alınması, anne karnında bebeğin büyüme ve gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir.

 

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmanın, hamilelikten önce ve hamilelik süresince düzenli doktor kontrollarının yapılmasından geçtiğini unutmamak gerekir..

 

Mikro Besinler Nelerdir?

 

-         İyot : Hamilelikte iyot eksikliği ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Hipotiroidi, okul performans düşüklüğü ve azalmış entellektüel yeteneğe neden olan bilişsel ve nörolojik bozukluğa neden olmaktadır. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında günlük 150 mikrogram iyot alımı gereklidir.

-         Folik Asit : Nöral tüp defektinin en önemli nedeni hamilelikte yetersiz folik asit alımıdır.  Günlük 400 mikrogram alınması gerekmektedir.

-         Demir : Hamilelikte demir eksikliği, annenin hastalık, ölüm, premature doğum, düşük doğum ağırlığı ve ölü doğum riskini arttırır. Demir eksikliği olan annelerin bebekleri düşük demir depoları ile doğduğundan, zihinsel ve psikomotor gelişimi gecikmektedir. Günlük 20 – 30 miligram, iki değerlikli demirin  kullanılması demir eksikliğini önleyecektir.

-         Çinko : Eksikliği gelişim gecikmesine yol açar ve etkilenen bebeklerin ölüm oranları artmaktadır.

-         Kalsiyum ve D Vitamini : D Vitamini kalsiyumun emilimi için gereklidir. Annenin D vitamin eksikse, bebeğinde raşitizm görülür. Özellikle kış aylarında hamilelerin günde 5 miligram D vitamin desteği almaları gerekir. Yetersiz kalsiyum alan hamilelerin de kalsiyum desteği almalarında fayda vardır. Kalsiyum, hamileliğe bağlı gelişen tansiyon yüksekliğini ve buna bağlı olarak görülebilecek erken doğum riskini azaltacaktır.

-         A Vitamini : Anne ölümlerinin azalmasını sağlamaktadır. Hamileliğin üçüncü ayından sonra Beta Karoten olarak destek verilmelidir.

-         LC –PUFA ( Esansiyel Uzun Zincirli Çoklu Doymamış Yağ Asitleri ) :Omega 3 ve Omega 6 serilerinden olup, beyin ve hücre zarlarının önemli bileşenidir. Hamilelikte kullanımı bir taraftan zihinsel gelişimi arttırırken, diğer taraftan da metabolik sendromun gelişimini sınırlar. Günlük 100 – 300 miligram DHA desteği hamileler için önemlidir.

-         Probiyotikler : Canlı mikroorganizmalardır. Özellikle barsaklarda bulunan yararlı bakterilerin korunmasını sağlamakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, atopi ve alerjinin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

-         B 12 Vitamini : Özellikle vejataryenlerde olmak üzere, yetersiz B 12 vitamini alanlarda, hamilelikte B 12 vitamini desteğine gereksinim vardır.  Eksikliğinde bebeklerde gelişim geriliği, hipotoni ve serebral atrofi gelişmektedir.

 

 

  DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net