9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.263 ziyaret.
26 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

TUVALET EĞİTİMİ''Anne çişim geldi.'' Ebeveyn için, duymak istenen bir söz, çocuk için, bezden kurtulmak ve özgürlük yolunda atılan önemli bir adım, gelişiminde önemli bir kilometre taşıdır.

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı? Aslında sorulması gereken soru, siz, anne ve baba olarak eğitmeye hazır mısınız, yeterince zaman ayırıp, sabır gösterebilecek misiniz?

Tuvalet eğitimi için belli bir yaş olmamasına rağmen, çocukların çoğu 18 – 24 ay arasında tuvalete ilgi göstermeye başlar. Bazı çocuklar ise iki buçuk yaşa kadar tepki vermeyebilir. Bu yüzden ebeveyn süreci iyi izlemeli ve çocuğunun reaksiyonları rehber olmalıdır.

Tuvalet eğitimi için süreç başladığında kullanılacak klozet birlikte seçilmeli, hoşlanmadığı veya korktuğu bir aparey varsa değiştirilmelidir.

Çocuğun giysi ve çamaşırlarını çıkartma çabası tuvalet eğitiminin başlaması için bir işaret sayılmalıdır. Yine, çiş veya kakasını yaparken köşelere saklanması da önemli bir farkındalık işaretidir.

Evde yeni bir bebek heyecanı, hastalık, ölüm ve evde olabilecek stres nedenleri tuvalet eğitiminin zor geçebileceğinin bir işaretidir.

Ebeveyn, tuvalet eğitiminin başlangıcında, alt açma sırasında eğlenceli, ayak gıdıklamalı, öpücük ve kahkahalı olmak yerine son derece rutin ve duygusuz bir şekilde hareket etmelidir. 

Üç yaşında tuvalet eğitimini tamamlamadığı için muayenehaneme getirilen bir erkek çocuğu sizlere örnek olarak vermek istiyorum. Muayenesi sonrası sorduğum tüm sorulara anlamlı ve doğru yanıt aldığım çocuğun babasına, çalışma saatlerini sordum. Gündüz iki ile, gece iki arasında çalıştığını ve çocuğu ile çok kısa süre birlikte olabildiğini söylediğinde, iş yerinden üç gün izin alıp, tüm zamanını çocuğuyla geçirmesini söyledim. Sonuç, baba beni her gördüğünde sihirbaz doktorum diyerek sevincini ifade ediyor.

Başarılı bir tuvalet eğitimi için,

-          Uygun kelimelerle çiş ve kaka hakkında bilgiler verilmeli.

-          Ayağının rahatça yere değebileceği bir klozet veya erişkin klozetinin üzerine konulabilen aparey ve basamak satın alınmalı, alışveriş birlikte yapılmalı.

-          Çocuğun vereceği işaretler iyi algılanmalı.

-          Olabilecek çiş veya kaka kazalarında tepkili olmak yerine hoş görülü olmalı, birlikte temizleyip, yeniden deneneceği anlatılmalı.

-          Sabır ve tutarlılığın, başarının anahtarı olduğu unutulmamalı.

-          Çocuğun duygusal durumunu iyi tanımalı.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net