22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.781 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

BURUNDAN NEFES ALMANIN ÖNEMİSağlıklı bir yenidoğanı izlediğinizde, ağzı tamamen anne memesi ile dolu emerken, son derece rahat nefes alıp verdiğini görürsünüz. Doğal solunum, öğrenilmiş bir solunum olmayıp, refleks olarak gerçekleşmektedir. Bebeğin burnu tıkandığında ise, nefes almakta zorluk çekeceği için huzursuzlanmaya ve ağlamaya başlar.

Burunun görevi sadece alınan havanın akciğerlere gönderilmesi değil, aynı zamanda akciğerlere gönderilen havanın  belli bir kalitede olmasını sağlamaktır.

Ağızdan nefes alma ile karşılaştırıldığında, burundan nefes almanın çok sayıda avantajları bulunmaktadır.

Daha uygun hava sıcaklığı. Burundan nefes almak, havanın uygun sıcaklıkta akciğerlere ulaşmasını sağlar. Böylece alt solunum yolları, dış ortamın  çok sıcak ve çok soğuk havasından korunmuş olur. Ağızdan nefes almak, havayı yeterince ısıtamadığından enfeksiyon riskini arttırır.

Artan bağıl nem. Soğuk havalarda ve klimalı ortamlarda bağıl nem düşük olduğundan kuruyan burun mukozasından dolayı ortaya çıkan problemler artar. Burundan nefes  almak, solunan havaya  fizyolojik olarak iyileştirilmiş bağıl nem sağlar.

Daha temiz hava. Isıtma ve nemlendirme yeteneklerinin yanı sıra, burun, solunan havayı havadaki partiküllerden  temizleme yetisine de sahiptir. Ağızdan soluma, burundan solumayla aynı filtre etkisine sahip değildir.

Burun Tıkanıklığına Çözüm

-          Anatomik bozukluk varsa , uygun yaşta düzeltme operasyonu gerekir.

-          Geniz eti varsa, iki yaştan itibaren operasyon önerilir.

-          Alerji varsa, bir an önce uygun tedavi başlanmalı, ev ve çevre koşulları alerjiye göre düzeltilmelidir.

-          Aile fertlerinde sigara içen varsa, sigaranın mutlak surette bırakılması için bilgi verilmelidir.

-          Ortam kuruysa, rahat nefes almayı sağlayacak nem düzeyine getirilmelidir.

Alınan önlemlere rağmen burun tıkanıklığı devam ediyorsa, fizyolojik özellikte damla, sprey ve merhemlerden yararlanmak gerekir. İlaç özelliğinde damla ve spreyler ancak doktor kontrolünde ve belirtilen gün ile sınırlı kalmak koşuluyla kullanılabilir.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net