25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.646 ziyaret.
13 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUKLARDA ANTİBİYOTİK KULLANIMI: 10 SORU – 10 CEVAP1-      Çocuğumda çok kötü soğuk algınlığı var, antibiyotik kullanmak gerekir mi?

-          Soğuk algınlığı virüslerin neden olduğu hastalıktır. Antibiyotikler ise, bakterilerin önlenmesi için kullanılır. Virüslerin neden olduğu soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarda antibiyotik kullanılmasına gerek yoktur.

2-      Bazı soğuk algınlıkları, daha sonra bakteriyel enfeksiyonlara dönüşür. Zaman kaybetmeden antibiyotik kullanmak daha iyi olmaz mı?

-          Çoğu durumda, viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlara dönüşmez. Erken ve gereksiz başlanan antibiyotik, dirençli bakterilerin oluşmasına neden olacaktır.

3-      Sarı veya yeşil balgam olması bakteriyel enfeksiyon belirtisi değil midir?

-          Viral enfeksiyonlarda sarı, yeşil balgam olabilir ve hatta 10 güne kadar devam edebilir. Üç gün devam eden ateş ve semptomların devam etmesi bakteriyel enfeksiyonu düşündürür ve bu durumda çocuğunuzun doktoru uygun antibiyotik tedavisini düşünebilir.

4-      Kulak enfeksiyonlarında mutlaka antibiyotik kullanmak gerekmez mi?

-          Tüm kulak enfeksiyonlarının en az yarısı antibiyotik kullanmadan geçebilir. Başlangıçta, semptomları rahatlatıcı destek tedavi yeterli olacaktır.

5-      Boğaz enfeksiyonları mikrobik değil midir?

-          Boğaz enfeksiyonlarının % 80'i virüs kaynaklıdır. Bakteriyel olup, olmadığından emin olmak için streptokok testi tanı koydurucudur. Test pozitif ise, doktorunuz uygun antibiyotik seçimi yapacaktır.

6-      Antibiyotikler çok zararlı değil mi?

-           Gereksiz kullanılan antibiyotik, bakterilerde direnç oluşmasına neden olur. Antibiyotiklerin zararından söz edebilmek için, çok uzun süreli ve bilinçsiz kullanılması gerekir. Her 10 çocuktan birinde ise, mide bulantısı, ishal, alerjik döküntü gibi, kabul edilebilir yan etkiler görülebilir.

7-      Antibiyotiklerin etkisi ne zaman görülür?

-          Düzenli kullanmaya başladıktan 48-72 saat sonra antibiyotik etkisi görülmeye başlar. 72 saat geçtiği halde klinik düzelme başlamamışsa, çocuk doktorunuzun yeniden değerlendirmesinde yarar vardır.

8-      Antibiyotik direnci nedir?

-          Gereksiz, uygunsuz, belirtilen sürenin altında antibiyotik kullanımı sonucu bakterilerin, kullanılan antibiyotiğe karşı oluşturduğu güvenlik kalkanıdır. Kullanılan antibiyotiğe direnç geliştiğinde, daha sonra geçirilecek benzer enfeksiyonlarda daha güçlü antibiyotik kullanmak gerekebilir.

9-      Antiviral  ilaç nedir?

-          Viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Ancak her viral hastalıkta, antiviral ilaç kullanılmaz. Örneğin, grip hastalığında antiviral ilaç kullanılırken, soğuk algınlığında  kullanılmasına gerek yoktur.

 

10-  Antibiyotik kullanmanın güvenli yolu nedir?

-          Mutlaka doktor tarafından reçete edilmeli, önerilen sürede kullanılmalı, benzer enfeksiyon bile olsa, kardeş veya başka çocuklara da kullanılmamalıdır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net