22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.879 ziyaret.
13 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

Genç Siyaset;Bölüm I:

 

Ülkemiz gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında genç bir nüfusa sahiptir. Ülkemizdeki siyasetin temel meselelerinden biri; Siyaseti gençleştiren unsurların önünün kapalı olmasıdır. Siyasetin gençleşmesi demek sadece yaşı genç olanların siyaset yapması anlamına gelmemelidir. Burada önemli olanın yeni söylemler söyleyebilen, siyasete taze kan olabilmektir. Bu taze kan hali hazırdaki siyasiler tarafından siyasete veriliyorsa sorun yoktur demektir. Tabii ki siyaseti genç kılacak dinamikleri harekete geçirmek önce gençlerin işi olmalıdır. Bunu yapmayan veya yapmasına izin verilmeyen Gençliğin geleceğe dair söz hakkı olması beklenemez. Şu da bir gerçek ki! Gençliğin dâhil olmadığı hiçbir siyasi hareket başarılı olmaz.

 

Siyasetin gençleşmesinden rahatsız olan insanlar esasında dar kalıplar içindeki sığ düşüncelere sahip, kalıplaşmış fikirlerin hüküm sürmesini isteyen, kurulmuş sistemlerinin ve düzenlerinin bozulmasını istemeyenlerdir.

 

Demokratik, katılımcı, uzlaşmacı, hoşgörülü bir toplum için gençlerin bu konularda bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Demokrasi ve onun vazgeçilmez unsurlarını kavram olarak bilen ancak içeriğini yeterince bilmeyen gençlerin ülke yönetimlerini anlaması ve çözüm önerileri getirmeleri kolay olmayacaktır. Demokrasi hiçbir kesimin saltanat süreceği bir rejim değildir. Demokrasiyi bir saltanat rejimi gibi görmek isteyenler siyasetin gençleşmesinden her zaman rahatsız olmuşlardır.

 

Siyaset bir denge sanatıdır. Farklılıkları uzlaştırma becerisidir.

Siyasetten uzak bir gençlik istemek aslında ülkenin geleceğine dinamit koymak gibi bir şeydir. Gençlere siyaseti; Güçsüzü güçlüye, yoksulu zengine, haklıyı haksıza, mazlumu zalime ezdirmek gibi olmadığını, Her şart altında adaleti tahsis etmek, ahlak sahibi olmak ve ilkeli hareket etmek olduğunu anlatmak ve benimsetmek geleceğin adaletli yönetimleri için olmazsa olmazıdır.

Öyle ki, yarının siyasi idarecileri olarak büyük sorumluluklar yüklenecek olan gençlerimiz, siyasi sorunlar üzerinde serbestçe düşünebilmeli ve kanaatlerini açıklayabilmelidirler. Gençlerin siyasete ilgileri, siyasal yaşam ve düşünceler üzerine öğretimlerini eksiltmeden, eğitim ile pekiştirilmeli, öte yandan, kendilerini sorumlu siyasal yaşama katılmaya hazırlayıcı bir ortam içinde yönlendirilmelidirler.

Gençlik tüm toplumların temel dinamiğidir. Heyecanı ve coşkusudur. İlgi ve merakıdır. Bunların tümü doğru bir şekilde birleştiğinde ülkenin geleceği emin ellerde olacaktır. Ortak geleceğimiz için gençlere destek olmak onların önünü açmaktan geçtiğini unutmamalıyız.

                                                                        FERHAT ÇETİNOĞLU 25.10.2014         DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net