16 Aralık 2017 Cumartesi
Üyelik
Sayaçlar
5.094.079 ziyaret.
58 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

SONBAHAR ALERJİLERİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?Sonbahar, alerjik yapıdaki kişiler için, hışıltı, hapşırık ve sıkıntı demektir. Alerji ve alerjenlerden rahatsız olmamak için, bu dönemde nelere dikkat edilmelidir.

İşte, sonbaharın son ayına başladığımız bugün, alerjikleri rahatlatacak önlemler.

-         Pencereleri kapalı tutmak, sonbahar alerjileri olanlarda alerji riskini azaltır. Ortamın ısıtılması, yakup otu ve küflü yaprak alerjenlerini  % 90 ve üzerinde uzaklaştırır.

-         Kapalı ortamlarda geçirilen zamanın artması, ev akarı gibi alerjenlere olan teması arttırır. Dış ortam alerjenlerinden uzak kalmak için evde kalmak tercih ediliyorsa, ev akarı temizliğine dikkat edilmeli, hepa filtreli süpürgelerle temizlik yapılmalıdır.

-         Farklı alerji tetikleyiciler için, farklı çözümler gerekir. Banyoda oluşan küf mantarları için, uygun temizlik malzemeleri gerekirken, ev akarı için hepa filtreye ek olarak yıkama da önlemler arasındadır.

-         Alerjenler sadece solunum yollarını etkilemezler, vücudun diğer bölgelerini de etkiler. Örneğin, cilt, göz ve burun etkilenebilir. Maske kullanılması, sonbahar alerjenleri için basit, ancak etkili bir yöntemdir.

-         Mevsim başında antihistaminik olarak adlandırılan alerji ilaçlarını kullanmaya başlamak rahat bir sonbahar geçirmeyi sağlar.

-         Kısa süreli ilaçlardan yanıt alınamadığı durumlarda, uzun süreli ilaçlardan kaçınmamak gerekir. İlacın yan etkisinden korkmak, alerjinin olumsuz etkisinden daha fazla zarar görmeye neden olacaktır.DİĞER MAKALELER
Şerafettin DAĞYILDIZI
6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu Şirket ve Ticaret Erbabına Neler Getiriyor?
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
NİYAZİ - Aytaç YILDIRIM
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
SAMİMİYET
Kazım ÜNLÜOL
"Gidilecek yol ne kadar uzak olabilir ki?" (H.İ.M.)
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net