9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.324 ziyaret.
28 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

SONBAHAR ALERJİLERİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?Sonbahar, alerjik yapıdaki kişiler için, hışıltı, hapşırık ve sıkıntı demektir. Alerji ve alerjenlerden rahatsız olmamak için, bu dönemde nelere dikkat edilmelidir.

İşte, sonbaharın son ayına başladığımız bugün, alerjikleri rahatlatacak önlemler.

-         Pencereleri kapalı tutmak, sonbahar alerjileri olanlarda alerji riskini azaltır. Ortamın ısıtılması, yakup otu ve küflü yaprak alerjenlerini  % 90 ve üzerinde uzaklaştırır.

-         Kapalı ortamlarda geçirilen zamanın artması, ev akarı gibi alerjenlere olan teması arttırır. Dış ortam alerjenlerinden uzak kalmak için evde kalmak tercih ediliyorsa, ev akarı temizliğine dikkat edilmeli, hepa filtreli süpürgelerle temizlik yapılmalıdır.

-         Farklı alerji tetikleyiciler için, farklı çözümler gerekir. Banyoda oluşan küf mantarları için, uygun temizlik malzemeleri gerekirken, ev akarı için hepa filtreye ek olarak yıkama da önlemler arasındadır.

-         Alerjenler sadece solunum yollarını etkilemezler, vücudun diğer bölgelerini de etkiler. Örneğin, cilt, göz ve burun etkilenebilir. Maske kullanılması, sonbahar alerjenleri için basit, ancak etkili bir yöntemdir.

-         Mevsim başında antihistaminik olarak adlandırılan alerji ilaçlarını kullanmaya başlamak rahat bir sonbahar geçirmeyi sağlar.

-         Kısa süreli ilaçlardan yanıt alınamadığı durumlarda, uzun süreli ilaçlardan kaçınmamak gerekir. İlacın yan etkisinden korkmak, alerjinin olumsuz etkisinden daha fazla zarar görmeye neden olacaktır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net