20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.819 ziyaret.
19 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

MantarYıllar var böyle bollukta mantar görülmedi.

Yaklaşık iki aydır orta çarşıda Büyük Cami ile Yeni Cami arasındaki caddenin güney kaldırımlarında, doğal ortamdan topladıkları mantarları satan vatandaşlarımızı görüyoruz. Her biri önlerinde açtıkları sepetlerde çeşit çeşit mantarları halkımızın beğenisine sunuyorlar.

Benim bildiğim, bu sene belki de elli yıldır ilk defa böyle bir mantar bolluğu yaşanıyor.

 

Arkadaşlara nerden geliyorsunuz diye soruyorum. Mantar toplamaya gitmişler. Ballandıra ballandıra Mantar bolluğunu şaşkınlık ve hayret  ifade eden sözlerle  anlatıyorlar. "Her yer mantar dolu. Kanlıca,  Tellice,  Akkayışkan. Hadi Akkayışkan'ı geçtik, Tellice'nin de yüzüne bakan yok."  Hani derler ya kürekle, çuvallar dolusu topluyorlarmış.  Ya bunda bir gariplik var. Ben tam mantar toplama için niyetleniyorum hava bozuyor, yağmur yağmaya başlıyor. Hava iyi iken de bir meşgale çıkıyor gidemiyorum. Aslında mesele mantar bahanesiyle ormanda dolaşmanın zevkine erip, temiz hava almak. Zaten dostlar var, bol bol getiriyorlar. Satıcılar da kanlıcayı kilosu 3 - 5 liraya, telliceyi 2 liraya kadar satmaya devam ederek belli süre de olsa bir kazanç kapısı sağladılar. Ormanda dolaşmayı gezmeyi ve mantar toplamayı seven biri olarak sezon başında sadece bir defa gidebilmiş olmakla beraber, gözümün ve midemin mantara iyice doyduğunu söyleyebilirim.

 

İki hafta önce Karabük, Safranbolu'daydım. Orada da aynı şey. Aynı bollukta çam kanlıcası ile bir miktar Ebişke mantarı.  Bolu'da da çam, köknar, ardıç kanlıcaları, sarıkız, kuzugöbeği, ağaç (istiridye) mantarı ve bilmediğimiz çeşitli mantarlar. Bu ara televizyonda istiridye mantarının seralarda da üretilerek yeni bir kazanç kapısı sağlandığını görüyorum.

 

Kastamonu'dan Sakarya'ya kadar mevcut orman yapısı içinde doğal yetişme imkânı bulan bir çok mantar türü var. Ama her yöre kendi bildiğini toplayıp yiyor. Bildiğiniz gibi şehrimizin kuzeyinde Arkut dağında ve güneyindeki Yünlü Yaylaları ile Köroğlu dağları arasındaki sıra dağlarda çam, köknar ve ardıç ormanlarımızda bulunan çam, köknar ve ardıç kanlıcaları en beğenilen mantarlar. Dörtdivan ve Bolu hattına geçtiğimizde de koyu turuncu renkli çam kanlıca mantarları bulunuyor. Köknar ve ardıç ormanı kanlıcası çam ormanı kanlıcasına oranla daha açık turuncu renkte, daha yumuşak ve daha hafif koku ve lezzette.

 

Yağ bakımından sıfır olan mantar, aynı zamanda çok iyi bir protein kaynağıdır. Bir internet sitesinde Çukurova Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Saadet Büyükalaca'nın  mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu söylediğini okumuştum. Profesör, 100 gram etten yüzde 17-20 oranında protein ve aynı mikterda yağ geldiğini, tamamen bitkisel olan mantardan ise yüzde sıfır oranında yağ ile yüzde 5 protein geldiği ve mantar tüketerek yüz yılın hastalığı olan kalp ve damar tıkanıklıklarından korunulabileceği şeklinde bir bilgi veriyordu.

 

Nimetten faydalanmak güzel, ama çok dikkat etmek gerekiyor. Hiçbir mantar tamamen zararsız değildir ve yine hiçbir öldürücü mantarın da panzehiri bildiğim kadarıyla yoktur. Ben mantarı çok iyi bilirim demek bir yanılgı olabilir. Hatta yıllarca önce açık araziden toplanmış, çok iyi bildiğim bir  kaç tane köy mantarını yediğimde zehirlenme belirtileri yaşamış ve iki seneye yakın o mantarın kokusunu hissederek köy mantarı yiyememiştim. Hatta bazı kişiler de çok iyi bildiğimiz kanlıca mantarının kendilerini rahatsız ettiğini söylemektedirler. Tabiattaki kimyasal atıklar ile kirlenen yerlerde ortaya çıkan mantarlar zehirlenmelere sebep olabilirler.

 

Orman Genel müdürlüğünün bu konuda internet ortamda halkımızı aydınlatacak bir bilgilendirmesi var.  http://web.ogm.gov.tr/BilgiServisleri/mantar/mnt01.htm  adresine girdiğimizde yenilebilen mantarları görebiliyoruz.

 

Mantar  vesilesi ile hemen hatırıma gelen ve bir çok mantar çeşidini hemşerilerimize öğreten rahmetli Yusuf Özcan'ın ruhuna sizlerle birlikte bir Fatiha göndermeyi de borç bilirim.

 

91. yılına ulaşan  Cumhuriyet Bayramımızın, cumhurun bayramı olarak yaşanması, istiklal ve birliğimizin sembolü ay yıldızlı bayrağımızın semalarımızda sonsuza dek dalgalanması dileği ile.

 

Ekim 2014

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net