19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.101 ziyaret.
29 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

TRAFİK CANAVARI OLMAYINBinlerce insanımızı her geçen gün trafik kazalarında kaybetmekteyiz. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarının en büyük nedeni dikkatsizlik ve saygısızlık olarak görmek zannediyorum ki yanlış olmaz. İnsanlarımızın bu türlü hatalardan dolayı meydana gelen trafik kazaları sonucunda yüzlerce günahsız insanlarımız maddi, manevi zarara uğramakta, sakat kalmakta ve hatta genç veya çocuk yaşlarda  hayatını kaybetmekte olduğu açık ortadadır…

Kurban bayramının yaklaşmasıyla tatile ve memleketlerine gidecek olan vatandaşlarımız yola çıktığında çok dikkatli olması gerekmektedir. Bayram haftasında tatilcilerin yüzde 60'ı memleketine gitmeyi tercih ediyor. Özellikle tatilin başlangıç ve bitiş günlerindeki yoğunluğun etkisiyle tıkanıklık yaşanan karayollarında yetkililer gerekli tedbirleri alacak. Sürücülerin yapması gereken en önemli şey hızını kontrol etmesidir. Bayram tatillerinde meydana gelen kazaların önemli bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresinin ihlali gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Sevdiğimiz, değer verdiğimiz ve hiç günahı olmayan insanları kaybetmemek için lütfen aracımıza güvenmeyelim, şoförlüğümüze güvenmeyelim. Hızlı araç kullanmayalım, emniyet kemerinizi takmadan yola çıkmayalım ve arkada oturanlar dâhil her yolcuya emniyet kemerini taktıralım. Seyir halindeyken dikkatimizi yola ve aynalara verelim, cep telefonu teyp vb. İle uğraşmayalım bu belki de uğraştığınız son şey olabilir.

Kısaca geçmiş yıllardaki bayramlarda meydana gelen trafik kazalarına bakacak olursak; Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2013 yılı Kurban Bayramı tatilinde yurt genelinde 3 bin 319 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 131 kişi kaza yerinde hayatını kaybederken, 6 bin 738 kişi de yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı, 2010 yılı Kurban Bayramı tatilinde 98 trafik kazasında 122 kişi, 2011 yılı Ramazan Bayramı tatilinde 109 ayrı kazada 144 kişi hayatını kaybetti.

Geldiğimiz bu noktada trafikteki sorunlarda bir değişiklik olmadığını görmekteyiz, o tarihlerden günümüze düşündüğümüzde birçok sorunun üstünden gelinebilirdi. Fakat gerçek şu ki değişen bir şey olmadığı açıktır. Sonuç olarak bu bayramda da ne yazık ki ölümlü kazaların olacağı aşikâr olduğu gerçeğidir. Baktığımızda bir anlık dikkatsizlik, tedbirsizlik, ihmalkârlık, umursamazlık, düşüncesizlik yüzlerce insanımızın hayatına mal olduğu, yuvalarını kararttığı, ailelerini perişan ettiği, arkadaşlarını ve bütün yakınlarını kedere boğduğunu unutmamalıyız.

Hiç kimsenin bir başkasının hayatını sonlandırmaya sebebiyet verme hakkı yoktur. Kaldı ki kendi kendine bile yoktur. Ama şöyle veya böyle buna araç kullanarak sebep olmak hafifletici bir gerekçe, bir mazeret asla teşkil edemez.

Ne yazık ki! Yüzlerce olaylardan ders çıkarmayan pek çok sürücü hala yollarda kol gezmeye, tehlike saçmaya devam etmektedir. Mesele vahim hadiseler meydana geldiğinde şu veya bu şekilde cezalandırılması değil, önemli olan ve olması gereken bu hadiselerin bir daha yaşanmamasıdır. Zira verilecek ceza ne olursa olsun yitirilen canların asla bedeli değildir.

Artık bu kazaların önüne geçmemiz gerekiyor. Artık trafik kazalarının önüne geçmek için insanların bu konudaki duyarlılıklarını artırmanın yollarını aramalıyız. Daha güzel günlerde sevdiğimiz insanlar ile beraber olmak istiyorsak, lütfen trafikte araç kullanırken; biraz daha dikkatli olalım, Trafik kurallarına uyalım, uymayanları ciddi şekilde uyaralım…  Ferhat ÇETİNOĞLU   01-10-2014DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net