13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.658.001 ziyaret.
26 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

SİVİLCELER İÇİN ‘’ANTİ AKNE DİYET’’Ergenlik dönemindeki gençleri en çok rahatsız eden konuların başında sivilceler gelir.  Sivilcelerinizi azaltmak ister misiniz? Yediklerinizde yapılacak birkaç ayarlama, cildinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Meyve, sebzeden zengin, şeker ve nişastadan fakir beslenmenin bel çevresini küçülttüğü bir sır değildir. Ancak araştırmalar, bu tür beslenmenin şimdi de sivilceleri azalttığını göstermektedir. Doğru yiyecekleri yemek, sivilcelerin % 20 oranında azalmasını sağlamaktadır.

Yaban mersini, bu mavi meyve en önemli antioksidandır. Aknelerin en önemli nedenlerinin başında inflamasyon gelir ve antioksidan özellik, ciltteki inflamasyonu azaltır.

Kuruyemiş, omega 3 yağ asitlerinden zengin olan kuruyemiş, akneli bölgedeki inflamasyonu azaltmada önemli rol oynar.

Balık, özellikle soğuk denizlerde yaşayan somon gibi balıklar omega 3 yağ asitlerinden zengindir ve kuruyemiş gibi etki ederek inflamasyonun azalmasına yardımcı olur. Balık yenmediği durumlarda balık yağı tabletleri de aynı işi görecektir.

Su, önemli bir antioksidandır ve bol su tüketmek, bumps or pimples sivilcelerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bu Gıdaları Sınırlayın

Süt ve süt ürünleri, çeşitli çalışmalar sütün içeriğinde bulunan hormonların akneyi arttırdığını göstermektedir. Hormonlar ise yağ bezlerini uyararak sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Basit karbohidratlar, nişastalı yiyecekler, beyaz ekmek, patates, patates cipsi gibi gıdalar glisemik indeksi yüksek gıdalardır, tüketildikten sonra glukoz ve insülin düzeyinde artışlara neden olur. Bu değişim androjen olarak adlandırılan ve yağ yapımını arttıran hormonların salınımını uyarır ve sivilcelere neden olur.

Şekerli atıştırmalıklar, şekerli içecekler, kurabiye, kek, meyve suları ve gazlı içecekler de glisemik indeksi yüksek gıdalardır ve hiperinsülinemiye neden olur. Akne, genç kızlarda görülen polikistik over sendromu ve bazı hormonal hastalıkların da habercisi olabilir.

Baharatlı yiyecekler, kırmızıbiber, acı biber, köri gibi baharatlar özellikle sivilcelerin etrafındaki kızarıklıkların tetiklenmesine neden olur.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net