22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.280 ziyaret.
24 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ALİ BERHAN’A VEDAYedi yıl önce dışarıda yediği salatanın hayatına mal olacağını kim tahmin edebilir? Ali Berhan' da tahmin edemedi. Henüz lise öğrencisiydi semptomlar belirdiğinde, ''hidatik kist'' tanısı konuldu, yerleşim yeri ise beyindi. Operasyonlar ve tedavi ile geçen yedi yıl. Bu arada liseyi bitirdi, üniversite eğitimine başladı. Ne var ki, yaratan, ailesinden ve bizlerden daha çok sevmişti, 24 Ağustos sabahı yanına aldığında 24 yaşındaydı.

 Toprağın bol, mekanın cennet olsun Ali Berhan.

HİDATİK KİST NEDİR?

Ekinokokkus isimli parazitin larvalarının neden olduğu, ölüme de neden olabilen bir parazit hastalığıdır. Ülkemiz dışında, Ortadoğu, Uzakdoğu, Güney Afrika, Güney Amerika ve Avustralya'da sık görülür. Kuzey Amerika ve Avrupa'da ise yok denecek kadar azdır. Ara konak inek, koyun gibi memeliler, ana konak ise kedi, köpek, kurt gibi hayvanlardır. İnsanlar genellikle parazit yumurtaları bulaşan su ve çiğ yenen meyve, sebzeleri tüketmekle parazit yumurtalarını alırlar. Bunun yanı sıra direk temasla ve nadir olarak solunum yoluyla bile bulaşma da söz konusudur.

Ağız yoluyla alınan parazit yumurtaları, midede sindirime uğradıktan sonra, salınan embriyolar barsak ve karaciğere giden toplardamarlar ile karaciğere taşınır. Bazı embriyolar ise, akciğer, beyin, kemik dokusu, sağ kalp ve böbreğe taşınabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, kistin yerleşim yeri ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Küçük kistler belirti vermezken, büyüdükçe basıya ait belirtiler ortaya çıkabilir.

Yerleşim yerine göre,

-         Karın ağrısı

-         Göğüs ağrısı

Nefes darlığı

Bronş spazmı

-         Öksürük

-         Balgam

-         Kanlı balgam

-         Ateş

-         Baş ağrısı

-         Görmede azalma

gibi belirtiler verebilir.

Tanı Nasıl Konulur ve Tedavisi Nedir?

Görüntüleme ve serolojik kan testleriyle kesin tanı konulur. Tedavi ise, cerrahi olarak kistin çıkarılmasına eş zamanlı olarak medikal tedavi uygulanır.

Korunma Yolları Nelerdir?

-         Veteriner hekim denetimi olmadan hayvan kesimi engellenmeli,

-         Kist olduğu şüpheli sakadatlar imha edilmeli,

-         Evcil veya sokak hayvanlarına çiğ sakadatlar yedirilmemeli,

-         Kaynağı belirsiz, bulaşma ihtimali su içilmemeli,

-         Çiğ yenen meyve ve sebzeler çok iyi yıkandıktan sonra dezenfekte edilmeli,

-         Özellikle sokak hayvanlarına temastan sonra eller yıkanmalı, hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net