19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.040 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

GIDA ALERJİLERİKaşıntı, burun akıntısı, kırmızı ve sulu gözler, ya da daha fazlası…Tipik alerji belirtileri. Alerjiyi biliyoruz da, bazı değişik kavramları da biliyor muyuz?

Gıda alerjisi; vücudun, bağışıklık sistemi tarafından tetiklenen, gıdalara karşı oluşan anormal bir yanıtıdır ve birçok değişik tipi vardır. Bu yanıt hafif olabileceği gibi, anaflaksi denilen ve yaşamı tehdit edebilen ağır bir tabloya da neden olabilir.

Eozinofilik Özofajit

Gıda alerjileri ile ilişkili olabileceği düşünülen ve yeni tanımlanan kronik bir hastalıktır. Bu hastalık, çocuklarda ve erişkinlerde görülebilir.

Eozinofilik özofajit, enflamasyon ile birlikte, eozinofil denilen belirli tipte immün hücrelerin yemek borusunda birikmesi ile karakterizedir.

Belirtileri, yemeği takiben bulantı, kusma ve karın ağrısıdır. Mide asidi reflüsüne benzer belirtiler olabilir. Büyük çocuklar ve erişkinlerde daha farklı belirtiler de görülebilir. Örneğin,  katı gıdaların yemek borusuna yapışması ve buna bağlı yutma güçlüğü görülebilir. Bebeklerde ise bu hastalık gelişme geriliği ile ilişkili olabilir.

Alerjiye neden olan gıda belirlendikten sonra, diyetten çıkarılması gerekir.

Oral Alerji Sendromu

Saman nezlesi olan büyük çocuklar ve erişkinlerde elma, kivi, kiraz, kereviz, domates ve yeşil biber gibi bazı sebze ve meyvelerle ortaya çıkan alerji durumudur. Huş ağacı ve bazı ot polenlerinin, bu besinlerin alerjenleri ile benzeşmesi nedeniyle saman nezlesi olanlarda görülür.

Belirtileri, bu meyve ve sebzelerin çiğ olarak yenmesini takiben, dudak, ağız ve boğazda karıncalanma, hassasiyet, ağrıdır. Ayrıca dil ve boğazda şişme, gözde kaşıntı, sulanma, burunda kaşıntı, akma, hapşırık nöbetleri görülebilir. Bazı hastalarda meyve ve sebzeye temas, ya da suyunun damlaması bile belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tanıda, deri ve kan testlerinden yararlanarak alerjiye neden olan sebze veya meyve bulunur. Özgün bir tedavisi yoktur. Belirlenen sebze ve meyvelerin diyetten çıkarılması veya pişirilerek yenmesi önerilir.

Egzersiz Kaynaklı Gıda Alerjisi

 Bazı gıdaların yenmesini takiben yapılan egzersizler belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Egzersiz sırasında vücut ısısının artması ile kaşıntı, ürtiker, sersemlik, hatta anaflaksi gelişebilir.

Kabuklu deniz ürünleri, domates, peynir, kereviz gibi gıdalar, egzersize bağlı gıda alerjisi reaksiyonlarının sık nedenlerindendir.

Tedavi, egzersiz öncesi, birkaç saat boyunca bu gıdalardan kaçınmak gerekir.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net