23 Eylül 2020 Çarşamba
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.983 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Başkan mı? Amele Mi?Mahalli yöneticilerimizi seçtik. Seçilenler içinde kamu yönetimi bilenlerin yanında henüz bu işin ne olduğunu yeni öğrenecekler de var. Bu sebeple "Bunlar ne yapabilir ki?" diye düşünebiliriz. Şu da var ki  bu işlerin eğitimini alıp, tecrübe kazanıp yetişenler çok az. Yani bu konuda eğitim ve tecrübesi olmadan seçilenler, zamanla mahalli yönetimde neler yapılır öğrenecekler ve nasip olursa kısa sürede Gerede için faydalı hizmetler yapacaklardır diye umut ediyorum. Mesele Geredelilerin yaşadıkları yere  faydalı olacak önerileri getirmeleridir. Bu şekilde seçtiklerine yardımcı olacaklardır. Yani hemşerilerimizin onları "Biz seçtik işte, siz ne yaparsanız yapın." diye desteksiz bırakmamaları gerekiyor.

 

Bilhassa şehircilik konusunda bilgi ve tecrübesi olanların, Gerede içinde veya dışında bulunan Geredeli veya tanıdıkların, Gerede'nin faydalanacağı, bürokrat, işadamı, devlet memuru, eğitimci, yöneticiler ve politikacıların, sivil toplum kuruluşlarının ve gerekli tüm kaynakların harekete geçirilmesi gerekiyor. Bir diğer değişle suyun yolunun Gerede'ye çevrilmesi veya önceden açılan yolların genişletilmesi Gerede'nin geleceği için şart.

 

Sayın Başkan Allar'ın şu aşamada karakteristik yapısı doğrultusunda Gerede'yi titizlikle incelediğini zaman zaman görüyor veya basından okuyoruz.  Bu incelemeleri yaparken de hiç öyle "Ben başkanım, sadece emrederim." Demeyip, çekici eline alıp taş döşemekten geri durmuyor. Tüm personelinin görevini yapması için gerekli planlamanın eksiksiz olmasını istiyor.  Her haliyle "Ben bu şehrin hem başkanı, hem amelesiyim." diyor. Bu tavrının boş vermişlik örtümüzü yırtıp atması için gerekli olduğu aşikar. Geçmişteki başkanlarımızdan Halil Bey'e bir belediye başkanın bilgisayardaki SimCity oyununu iyi oynaması gerektiğini söylerdim. Oyundaki mahalli yöneticinin, yani oyunu oynayanın, bir şehrin her şeyi olduğunu, başkanı, mühendisi, mimarı, doktoru, askeri, siyasetçisi, kanalizasyoncusu, yolların yapıcı ve tamircisi, orman mühendisi, çevrecisi, din görevlisi, öğretmeni, temizlik işçisi, amelesi, kolluk görevlisi,  ekonomisti gibi velhasıl insanın ve diğer canlıların tüm hayat şartlarının düzenleyicisi ve planlayıcısı olduğunu anlatırdım. Sağ olsun o zamanın şartlarında Gerede için elini taşın altına koyup, faydalı olmaya çalıştı. Aynı şekilde Sayın Allar' dan önce görev yapan Ömer Bey'de edindiği tecrübeyi Gerede için, benim gördüğüm kadarıyla  kimseyi gücendirmeden, kul hakkı yemeden kullanmaya gayret etti. 

 

Son zamanlarda Sayın Allar' ın yapmaya çalıştıkları  için konuşulanları duyuyorum. "Başkanın bu hızına çalışanlardan bazıları uyamaz, sıkıntı çıkar." Diye. Olabilir, hıza uyamayanlar daha fazla sıkıntıya girmek istemiyorlarsa değişiklik isteyebilirler. Ama ben tüm Belediye personelinin geçmişte olduğu gibi yeniden şevkle görevlerine sarılacaklarını umuyorum.  Belediyecilik ruhunu taşıyanlar onu kolay atamazlar. Herkes kendi görevini bilsin yeter. Önemli olan seçilenlerin ve belediye çalışanlarının, görevlerini başkanın doğrultusunda yürütmelerinin yanında Geredelilerin de memleketlerine sahip çıkmaları. Bu işlerin sadece bir takım gurupların amaçları için yapıldığı söylentisinden kurtarmaları gerekiyor.

 

Gerede'nin şehir olması için yapılacak her olumlu çalışmaya sadece hali değil, geleceği düşünerek destek vermeliyiz. Bunu yapmazsak dedikodularımızla kendi kendimizi eleştirip, tenkit etmekten öteye geçemeyiz. Bu da bize Gerede'nin kocaman bir köy olmasından başka bir fayda sağlamaz.

Mayıs 2014DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net