9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.298 ziyaret.
29 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

TAMAMLAYICI BESLENMEYakın zamana kadar 4-6 ay arası anne sütü alan bebeklere ek gıdalara geçmesi için tarifler verirdik. Şimdi ise, ek gıda değil, tamamlayıcı beslenme terimini kullanmaya başladık.

Tamamlayıcı Beslenme Nedir?

Doğumla başlayan ve iki yaşa kadar devam eden yaşam dönemi, büyümenin çok hızlı olduğu bir dönem olup, beyin gelişimi büyük oranda tamamlanır, barsak mikrobiyatası (yararlı bakterilerden oluşan ekosistem)erişkin halini alır. Bu dönemdeki beslenme sadece büyümeyi değil, aynı zamanda erişkin dönem sağlığının da temelini oluşturur. Yapılan hatalı beslenme ise, gelecekte obezite, diyabet, hipertansiyon, alerji, otoimmün hastalığa da zemin oluşturabilir.

Bebeğin gelişimi için ilk altı ay yeterli olan anne sütüne, altı aydan sonra gereksinimleri karşılayacak oranda eklenen gıdaların tümüne ise tamamlayıcı beslenme denilmektedir.

Tamamlayıcı Beslenmeye Ne Zaman Başlanmalıdır?

Dört aydan küçük bebeklerde nişasta ve protein sindirimi, böbrek fonksiyonları yeterli olmadığından, tamamlayıcı beslenmeye 17. haftadan önce başlanması uygun değildir. Anne sütünün yeterli olduğu durumlarda altı ay, sadece anne sütü kuralını hiçbir zaman unutmadan, tamamlayıcı beslenme, 26. haftadan sonraya da bırakılmamalıdır.

Tamamlayıcı Beslenme Ne Kadar Olmalıdır?

Bebek beslenmesinde anne sütü, 6 – 8 ay % 65 -70, 9 – 11 ay % 50 –  55, 12 – 23 ay % 35 – 40 oranında olmalıdır. Anne sütünün yetersiz olduğu veya olmadığı durumlarda ise yerine aynı oranda formül mamalar veya devam sütleri eklenmelidir. Tamamlayıcı beslenmeye, günde iki öğün ile başlayıp, aylar ilerledikçe ara ve ana öğünler eklenmelidir.

Hangi Gıdalar Tercih Edilmelidir?

Tahıllar ilk tercihtir, buğday ve pirinçle hazırlanan gıdalar ile başlayıp, daha sonra yoğurt, tuzsuz peynir ve lor, yumurta sarısı, meyve püreleri, sebze çorbaları, et eklenmelidir.. Gıdaların hepsine birden başlanmayıp, her bir gıda 2 – 3 gün denenmelidir. 8. Aydan itibaren köfte gibi parmak gıdalara, baklagillere, makarna, pilav, sebze yemeklerine başlanabilir. Bu dönem için kabak dolması ideal bir menü olabilir. 9. ayda yumurta akı, balık, 12. Aydan itibaren de bal eklenebilir.    DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net