20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.733 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ŞİMDİ TATİL ZAMANIOkulların tatile girmesiyle birlikte büyük şehirler boşalmaya, tatil yöreleri de dolmaya başladı. Son yağmurları da bitirdik ve hava sıcaklığı mevsim normallerine ulaştı.

YAZ AYLARINI BEKLEYEN TEHLİKE

Havuzlar, plajlar, göl ve göletler, su kanalları yaz mevsiminde çocuklar için son derece eğlencelidir ve sıcak havalarda serin bir rahatlama anlamına gelir. Ancak unutulmamalıdır ki, uygun önlemler alınmadığında eğlenceli bir gün büyük tehlikeyi de barındırır.

Ülkemizde, her yıl yaklaşık 600-650 kişi suda boğulma nedeniyle hayatını kaybetmekte ve bunların büyük bir çoğunluğunu da 1-19 yaş arası çocuk ve gençler oluşturmaktadır.

Çocukları risk oluşturabilecek yerlerde çok iyi bir şekilde denetlemek suretiyle kazaların önüne geçmek mümkündür. Çocukların yaşı küçüldükçe risk daha da artmaktadır. Bir yaşındaki bir çocuk için yaklaşık altı santimetre derinliğindeki bir suyun boğulma nedeni olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Lavabo, klozet, çeşmeler, şişme havuz veya botlar, evinizin çevresinde olabilecek su birikintileri riskli alanlara örnektir.

Yüzme öğrenmek için ideal olan dört yaşta eğitime başlamaktır ve eğitimin uzman eğitimciler tarafından verilmesi gerekir. Yüzmeyi bilen bir çocuğun boğulma riski olmadığını düşünmeyin. Bütün çocukların yüzme beceri düzeyleri ne olursa olsun, suda gözetim altında tutulması gerekmektedir. Uzaktan izlemek yerine, müdahale edebilecek mesafede olmak gerekir.

GÜVENLİ BİR YAZ TATİLİ İÇİN

 

-          Can yeleği kullanma alışkanlığı edinin, kolluk ve şişme yelekler yeterli güvenlik sağlayamazlar.

-          Güneş koruyucu losyon ve kremler, güneş gözlüğü, şapka, güneş koruyucu giysiler kullanın.

-          Güneşte susuz kalmak çok kolaydır. Sıvı alımını destekleyin.

-          Suda yapılacak aktivite, suyun sıcaklığı için belirleyici olacaktır. Örneğin 20 derece sıcaklık yüzme için oldukça soğuktur. Çocukların suda eğlenceli zaman geçirmesi  için 28 derece uygun bir su sıcaklığıdır.

-          Suya yavaş yavaş girmek, ani reaksiyonların önüne geçecektir. Vücut ısısı, suda daha çabuk düşer. Kas krampları, titremeler ve dudaklarda morarmalar başlayıp, çok çabuk hipotermiye girebilirler.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net