9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.370 ziyaret.
38 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

BABALAR GÜNÜSonora Smart Dodd, annesini, altıncı kardeşinin doğumu sırasında kaybetmiş, Amerikan iç savaş gazisi olan babası, annesinin yokluğunda çocuklarını özveri ile büyütmüştü. Dodd, Anneler Günü kutlaması için gittiği kilisede dinlediği vaazın sonunda, babaları da onurlandıran böyle bir gün için rahipten bir vaaz hazırlamasını ve babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihinde tören yapılmasını teklif etti. Vaaz o tarihe kadar yetiştirilemedi ve ilk tören ancak haziran ayının üçüncü pazar günü olan 19 Haziran 1910 tarihinde yapılabildi.

 Annesinin ardından, hayatını çocuklarına adayan babasına, şükranının bir ifadesi olarak yapılan kutlama, başlangıçta çok kabul görmedi. Bunun üzerine 1930 yıllarında kutlamaları teşvik için yeniden çalışmalara başladı. Tören ve kutlamalardan en fazla yararlanabilecek ticaret gruplarından yardım alarak,  günün yerleşmesi için çabalarını arttırdı. Bu arada, ticari destek alınmasını gazeteler alaycı ve iğneleyici bir üslupla eleştirdi. Ticari gruplar pes etmedi ve 1980 yılının ortalarında,  Babalar Günü tüm erkek hediye odaklı endüstriler için ikinci Noel haline geldi.

Yarın, haziran ayının üçüncü pazarı, babalar günü. Daha dün, ailesine, çocuklarına sadece ekmek götürebilmek için 400 metre derinlikte, 2.5-3 km yol katederek, kör kuyularda çalışırken kaybettiğimiz madencilerimizin acısı yüreğimizdeyken.

Bu yıl babalar günü çok daha anlamlı. Çocuğun, yüzünde açan bir gül dünyalara bedelken, tam 432 madenci çocuğunun gülleri solduğu için.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net