23 Eylül 2020 Çarşamba
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.977 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Yağmur – Orman – Bal OrmanıYağmur toprağa can verir, bereketini ortaya çıkarır. Hafif hafif yağan yağmur toprağın derinliklerine iner tohumları uyarır başakları doldurur. Yer altı kaynaklarını besler, içecek suyumuz olur.

Geçtiğimiz hafta sonuna doğru başlayan yağmur hafta sonu şiddetini artırarak devam etti ve hava tahminlerine göre yağış birkaç gün daha sürecekmiş.(*) Bu durumda insan etkisiyle tabii yapının bozulduğu yerlerde felaketleri ortaya çıkarıp bereket olmaktan çıkabilir.

 

Gerede geçmişte yağmurun getirdiği sellere çok alışıktı. Genelde meyilli arazi yapısı nedeniyle yağmur suyu zeminde süratle sel olur akar ve bazı çukur yerlerde gölcüklere sebep olurdu. Kabiller ve Kitirler mahallesinden inen yağmur suları kısmen düz alanlardaki Orta mahalle ve Demirciler mahallesinde bilhassa terminalin olduğu alan ve çevresinde toplanırdı. Dayıoğlu deresinin etrafa taşmasını önlemek amacıyla yapılan duvarların hemen üstüne kadar dere yatağının selle dolduğunu ve E5 teki köprü altının yukarılardan sürüklenerek gelen taş, kaya, ağaç parçalarıyla tıkandığını geçmişte çok görmüşüzdür.

 

Bol yağmur alan bir iklime sahip olan Gerede'de yağmurlar hiç eksilmedi hatta daha da arttı, ama şimdilerde kısa süreli sel suları artık öyle büyük gölcükler oluşturamıyor. Seller artık eskisi gibi günlerce sürmüyor. Bunda Gerede çevresindeki, bilhassa kuzeyindeki ormanın çoğalması en büyük etken. Yağmur çok şiddetli ve aniden yağmadığı sürece sel olayına, Dayıoğlu deresinin dolup taşmasına pek şahit olmuyoruz. Yani bizim topraklarımızda rahmet hala bereket olmaya devam ediyor.

 

Geçmişte oluşan büyük sellerin yanında bugünküler çok küçük kalıyor. Bunu ormanın varlığına borçluyuz. Gerede neredeyse ormanın içinde yer alan nadir şehirlerden biri. Burada bu alanların ağaçlandırmasını sağlayan ormancılarımıza ve fidan dikerek rahmetin bereket olmasına vesile olan öğrencilerimize teşekkür borçluyuz.

 

Daha önce de bu köşede yazarak değindiğim Gerede'de oluşturulması gereken Bal ormanları için sevindirici bir haber Gerede Orman İşletmesinden geldi. 

Bolu Orman Bölge müdürlüğünün programı kapsamında, Gerede Orman İşletme Müdürlüğünün çalışmasıyla Gerede çevresinde Yeniçağa Eskiçağa bölgesine Bal Ormanı için fidanlar dikiliyor. Bu çalışma Geredemiz için çok önemli bir olgu. Dikilen fidanlar ki bunların bol çiçekli iğde ve Akasya ağaçları olduğu ve köklerinin toprağı çok iyi tuttuğu biliniyor, hem bal gibi bir besin kaynağını elde etme imkânını sağlanacak, hem de yağmurun sele dönüşmesini önlemede büyük katkısı olacaktır.

 

Şehir içinde yağmur suları, asfalt ve taş döşeli zeminlerde toprakla buluşamadığı için süratle akıp giderken tahliye röragların tıkanmasıyla etrafa dağılabiliyor. Rögar kapağı yerleri ve uygunluklarının kontrolü muhtemelen Belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Birçok şehirde yaşanan büyük sel felaketlerinin Gerede'de oluşmaması tesellimiz oluyor, ama aklıma hemen dere yataklarındaki imarlaşma geliyor. Tabi bu da kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. İnşallah tedbirler alınmıştır. Bu tedbiri almayanların Geredeli tabiriyle "Vebali boyunlarına"

(*) 2014 Mayıs son haftası ve Haziran ilk hafta.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net