9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.432 ziyaret.
32 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

OBEZİTE’YE BAŞKALDIRIObezite, çağımızın sorunu. Benim de üyesi olmaktan onur duyduğum Türk Pediatri Kurumu, toplumda farkındalık yaratmak adına bir bildirge hazırladı. Biz çocuk doktorları; tüm sağlık çalışanlarını, kamuyu, ebeveynleri, ve medyayı, ara öğünleri kontrol altına almaya yönelik geliştirdiğimiz ''Türkiye'nin Sağlıklı Ara Öğün Girişimi''ne destek vererek toplumu bilinçlendirmeye davet ediyoruz.

 

TÜRKİYE'NİN SAĞLIKLI ARA ÖĞÜN GİRİŞİMİ

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından olan çocukluk çağındaki fazla kilolar ve obezite, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit etmektedir. Tüm dünyada, son 20 yıl içinde obezite yaygınlığı üç kat artmıştır. Günümüzde, obezite ve aşırı kilo,  ölümle sonuçlanan bulaşıcı olmayan hastalıkların temelinde yatmaktadır. Türkiye'de de her dört çocuktan birini pençesine almıştır.

Ulusal sağlık politikalarının ana hedefi,  sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir topluma ulaşmaktır. Modern çağın beraberinde getirdiği, beslenme tarzındaki değişiklikler ve fiziksel hareket azlığı gibi bir takım olumsuz şartlar, obezite riskini arttırmaktadır.

Farklı kaynaklarca yapılan araştırmalar, toplumumuzun temelini oluşturan çocuklarımızın, ''abur cubur'' olarak tanımlanan aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaları, kontrolsüzce tükettiklerini göstermektedir. Bu durum da, olumsuz beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olmaktadır.

Bu bağlamda,

-          Çocuklarımızın ara öğünlerde tükettiği gıdalar, porsiyonları ve tüketim sıklıkları kontrol altına alınmalıdır.

-          Ara öğünlerde, enerji değeri düşük, besin değeri yüksek gıdaların tercih edilmesi için, ebeveynler bilinçlendirilmeli ve özendirilmelidir.

-          Ebeveynlere yönelik, sağlıklı ara öğün seçimine yardımcı olacak, bilinçlendirici, uygulanabilir programlar, eğitim araçları ve politikalar geliştirilmelidir. Bu tür yaklaşımların temeli güncel bilimsel verilere dayandırılmalıdır.

-          Gıda sanayi; kamu ve bilim dünyası ile, sağlıklı ara öğün seçimi için, işbirliği içinde olmalıdır.

-          Obezite ve aşırı kilo ile mücadelede kamu; sağlıkla ilgili Sivil Toplum Kuruluşları, Gıda Sanayi ve bilim insanları birlikteliğinde belirlenen stratejilerin, hayata geçirilmesini desteklemelidir.

-          Medya, bilimsel veriler ışığı altında ortaya çıkan sağlıklı beslenme çözümlerini ve gelişmelerini, sorumlu yayıncılık prensibiyle topluma duyurmalı ve bilgilendirmelidir.

-          Çocukluk çağında obezite ile mücadelede bireyler sağlıklı ara öğün seçenekleri, düzenli fiziksel aktivite, sürecin tüm paydaşları tarafından teşvik edilmeli ve özendirilmelidir.

mailto:cihanavaroglu@gmail.comDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net