24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.837 ziyaret.
22 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

“Önemli Olan Kirletmemeyi Bilmektir.”Gerede henüz uyanırken, işçilerin ana cadde kenarlarındaki kaldırımları temizlemelerine şahit olurum. Belediyenin temizlik işini yapan işçiler daha önce olduğu gibi bu günlerde de el arabaları fırça ve kürekleri ile yerlere atılmış atıkları temizleyerek görevlerini yerine getirmeye devam ediyorlar. Son günlerde dikkatimi çeken bir şey sanki bu işi biraz daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye başladılar. Yeni göreve başlayan Belediye başkanımızın talimatı olduğu konuşuluyor? Onları eleştirme düşüncesinde değilim, görevlerini yaptıklarını görüyorum.

Çok özenli temizliği ile dikkatimi çeken bir işçiyle, ayaküstü konuşmuştuk. Hani ne derler bir söyle, bin ah işit. Öyle oldu. İnsanların pislemesinin sınırı olmadığından, ellerindeki her şeyi yerlere attıklarından, tükürdüklerinden, akıl almaz şekilde kirliğe sebep olduklarından şikâyetçiydi.  Temizlik benim işim, bundan para kazanıyorum, ama hâşâ Allah, sanki insanlara her yere pisleyebilir, çevrenizi yaşanmaz hale getirebilirsiniz, ne kadar çok kirlerseniz o kadar çok sevap kazanırsınız demiş. İnsanların kıyafetleri düzgün ama ne yazık ki ruhları öyle değil, siz daha iyi bilirsiniz diye devam edip, yere atılan her atığın, her tükürüğün havayla birlikte insanlar tarafından solunduğu için hastalıkların oluştuğunu anlatmış, sözde Müslümanız demişti. Konuşmalarına şaşırmış, ama bilinçliliğine sevinmiştim. Üzüldüm sonra. Bir eksiklik vardı bizde.  Aile ve eğitim yetersizse, din görevlisinin anlattığı yaşanmıyorsa, basit bir iş yaptığı sanılan temizlik işçisi, hepimize işte böyle ders verir.

Bulunduğumuz yeri, evlerimizi, işyerimizi ve etrafı kirletip bırakanlarımız vardır. Lakin namazda okuduklarımızın temiz olmayı anlattığını ya bilmez veya üstlenmeyip, umursamayız. Sorumsuzluğumuzla çevremizdeki canlıları da aynı akıbete sürükleriz. Sanki Yaratıcımız ayetleri laf olsun diye göndermiştir, bizi ilgilendirmemektedir. E hayırlı olsun bakalım, sonra düşünelim dünya üzerindeki Müslümanlar niye bu kadar eziyet çekiyor diye. Neye layıksak onu yaşıyoruz.

"Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri ve pisliklerden temizlenenleri sever" (Bakara, 2/222).

 "Şüphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizliği sever. İkramı boldur, ikramı sever. Cömerttir, cömertliği sever. Artık evlerinizin çevresini temiz tutun. (Et-Tıbbün Nebavi s.216)"

Askerlik yapanlar bilir. Sabah toplanmasından önce erat, bulunduğu bölgenin genel temizliğini yapar, Başlarda çok atık toplanırken, sonraları temizlenecek bir şey bulunamaz. Sebep kirletmemeyi öğrenmedir. Tıpkı yat-kalk komutuna otomatikleşerek uyan askerin, cephede bacağından vurulmamayı öğrenmesi gibi. Sanırım şimdi yeniden böyle bir eğitime ihtiyacımız var.

Geçen hafta birkaç arkadaşla Belediye başkanımıza görevi için hayırlı olsun demeye gittiğimizde, odasından çıkmak üzere olan bir iki kişiye "Önemli olan kirletmemeyi bilmektir." Dediğini duydum. Keşke dedim içimden, bunu anlayabilsek. Bize hoş geldiniz deyip, heyecanlı ve kararlı bir şekilde görevini layığı ile yapmak istediğini anlattı ve "Başlanmış çalışmaların mutlaka tamamlanacağını, yenilerinin yapılacağını belirterek, hatalarımızı, eksiklerimizi, yanlışları, yapılmasını istediğiniz şeyleri bize aktarın" isteğinde bulundu. Düşüncelerinin hayal kırıklığına uğramadan gerçekleşmesi arzusuyla makamından ayrıldık.   

23 Nisan 2014DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net