9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.337 ziyaret.
27 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

NİÇİN AŞI?Sosyal hayatımda karşılaştığım insanlar, hele hamile hanımlar çocuk doktoru olduğumu öğrendiklerinde aşılar hakkında sorular sormakta, endişelerini dile getirmekteler.

 

Bazen insanların kafası karışmakta ve aşılar hakkında gereksiz bir tartışma başlamaktadır.

 

Aşılar gerçekten önemli midir?

 

Bunun aksini söylemek imkansızdır. Düşünün, çiçek hastalığı dünyadan yok edildi ise sadece başarılı aşı uygulamaları sayesinde olmuştur.

 

1974 yılında Japonya başarılı bir aşı programı sayesinde boğmaca hastalığına karşı büyük bir başarı elde etmiş ve tüm ülkede bildirilen vaka sayısını 393'e kadar düşürmüştü, ölüm vakası ise hiç yoktu. Sonra, bir takım söylentiler, aşıların yan etkileri hakkında yanlış düşünceler ile 1976 yılında yenidoğan aşılamasında başarı % 10'lara kadar düşmüş, 1979 yılına gelindiğinde ise Japonya 13000'den fazla vaka ve 41 ölüm ile önemli bir boğmaca salgını yaşamıştır. 1981 yılında Japon hükümeti yeni bir aşılama kampanyası başlatarak, boğmaca hastalığının önüne geçmeyi yeniden başardı.

 

Ülkemiz, BCG aşısı sayesinde vereme karşı büyük başarı elde etti. Yine çocuk felci, kızamık gibi hastalıklar kontrol altına alındı. Dünya Sağlık Örgütü 21 Haziran 2002 tarihinde ülkemizi ''Çocuk Felcinden Arındırılmış Bölge'' ilan etti.

 

Sadece bugün için değil, sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için çocuklarınızı aşısız bırakmayın.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net