13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.658.074 ziyaret.
15 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

MENENJİT' E DİKKAT!Ateş, bulantı ve kusma, huzursuzluk, iştah kaybı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklık, çocuklarımızda her mevsim yaşadığımız mevsimsel hastalıkların ortak tablosu, tanıdığımız yakınmalar değil mi?

 

Ya bu belirtilere altı saat sonra döküntü, boyun ağrısı, ense sertliği, ışıktan rahatsız olma eklenirse.

 

Ya da 13-15 saat sonra baygınlık, inme, akıl karışıklığı veya bilinç kaybı eklenip de 24 saat içinde doktorunuzun yüzünde büyük bir endişe belirirse.

 

Her şey için çok geç olmadan korunabilir hastalıklardan birisi olan meningokokal menenjit hastalığına dikkatinizi bir kez daha çekmek istedim, 24 Nisan Dünya Menenjit Günü öncesinde.

 

Çocuklarda Meningokokal Menenjit ve Meningokoksemi tanılarında ölüm %28' lere varmaktadır.

 

Hayatta kalanların %11-%19' unda ise işitme kaybı, zeka geriliği, nöbet bozuklukları, felç, gangrene bağlı deforme edici uzuv kaybı gibi sekeller kalabilir.

 

Bir kez daha bu hastalığın farkına varalım, sadece bu hastalığa karşı değil, tüm korunabilir hastalıklara karşı çocuklarımızın aşılarını yaptıralım, yaptıralım ki onlar gülen yüzleriyle Ata'mızın kendilerine hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını doya doya kutlasınlar.

 

cihanavaroglu@gmail.com

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net