13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.658.063 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YUVADAN UÇMA ZAMANIBugünlerde bizim evde buruk bir mutluluk var. Büyük oğlum üniversiteyi bitirdi, küçük oğlum ise bu yıl bitiriyor. Ne var bunda demeyin, iki kardeş birer erişkin olarak ayrı bir evde yaşamak istiyorlar. Uzun zamandır onlar için uygun ev arayışımız sonlandı ve bir ay sonra... Her sabah dört kişilik kahvaltımız bir anda iki kişiye inecek.

Mutluyuz, artık kendi ayakları üzerinde duracaklar, hüzünlüyüz, bizim memleketimizdeki deyişle, ''kaldık bir Köroğlu, bir Ayvaz''.

Aslında birçok aile üniversite eğitiminin başlamasıyla, ya farklı şehir zorunluluğundan, ya da sosyal nedenlerle bu ayrılığı daha da erken yaşıyor. Eğitim düzeyinin artması, sosyo-kültürel gelişim ve ekonomik değişim aile içindeki bu ayrılığın zamanını değiştirmeye başladı ve ülkemizde de batı ülkelerinde olduğu gibi erken ayrılıkları yaşamaya başladık.

Genç bir yetişkin olma ebeveynler için olduğu kadar, gençler için de zor, heyecan verici, bazen de korkutucu olabilir. İşin duygusal boyutu bir tarafa, birey yetiştirirken geleceğe de hazırladığımızı unutmamamız gerekiyor.

 EBEVEYNLER İÇİN İPUÇLARI

-          Bağımsızlık öğretin. Bu öğreti bir gecede olmayacağına göre, çocukluk döneminden itibaren kendisine güvenmesini sağlayacak şekilde eylemlerinden sorumlu olduğunu bilmesini sağlayın. Kararları üzerinde baskıcı tutum izlemeyin.

-          Ayrılın ama bağlantıyı koparmayın. Genç yetişkinlere hayatlarının geri kalanında öğüt verme kadar, öğüt almaya da gereksinimlerinin olduğunu hatırlatın.

-          Hoşgörülü olun. Birbirinizi anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Açık ve dürüst iletişimin sağlıklı ilişkinin temeli olduğunu unutmayın. Zaman ise her şeyin ilacıdır.

-          Rol model olun. Sorun ve çatışmaları saygı ile çözün.

-          Harçlığını düzenli verin. Hesabını ve paranın kontrolünü öğrenmesini sağlayın.

-          Organize olmanın yollarını öğretin.

-          Kararlarına yardımcı olmak için birlikte aşağıdaki sorulara yanıt bulmaya çalışın.

*Zorluk nedir?

*Olası çözümler nelerdir?

*Her çözümün sonuçları neler olabilir?

*Bu sonuçlardan hangisi pratik, kişisel, ahlaki ve hukuki açıdan en arzu edilendir?

Çocuklarımızın yolları açık, gelecekleri aydınlık olsun.

cihanavaroglu@gmail.comDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net