22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.396 ziyaret.
14 aktif ziyaretçi.
Yunus Baki KOÇAK

Gerede Geçmişinde Ekonomik Hayat - 5Bölüm - 5

 

Eski Belediye binası; Gerede Belediyesi Kültür Sanat Merkezi'nin olduğu yerde idi. Yıldırım Beyazıt Camii'nin doğusundaki han yıkılarak yerine Belediye Binası yapıldı ve Belediye oraya taşındı. Oradan da tekrar Gerede Belediyesi Kültür Sanat Merkezi'nin olduğu yere gitti.  Sonunda oradan da bugünkü Belediye'nin olduğu yere geldi. 

            Şu anda Askerlik Şubesi'nin olduğu yerde küçük bir Askerlik Şubesi vardı. Oradan Hacı Emin Efendi Camii'nin doğu tarafına geldi ve oradan da tekrar bugünkü yerine gitti.  

Jandarma Karakolu, Polis Karakolu'nun doğu tarafında idi. Oradan, bugün yerine yeni belediye binasının yapıldığı yerde bulunan Hükümet Konağı'nın alt katına geldi ve oradan da bugünkü binasına gelerek yerleşti. Hapishane, Kur'an Kursu'nun olduğu yerde idi. Askeriye tavlaları ve Suvari Alayı, Tabakhane Camii'nin alt tarafında tabakhanenin olduğu yerde yolun kenarında idi. Spor Sahası'nın olduğu yerde Topçu Taburu askeriye ve depoları vardı. Yeni Cami hariç diğer camilere Piyade Alayı yerleşmişti.

            Gerede'de hastane yoktu. Bugünkü hastane, mezarlık yeri olan yere sonradan yapıldı. Tornacı Emin'in dükkânının olduğu yerde ve Ekrem İpek'in dükkânının olduğu yerde sağlık ocakları vardı ve sağlık işleri sağlık memurları vasıtasıyla yürütülüyordu. Daha sonra; bugün 3 Nolu Aile Sağlık Merkezi olarak kullanılan bina yapılarak, Sağlık Ocağı olarak kullanılmaya başladı. Sonunda Veremsavaş binası olarak kullanıldı ve bugün ise 3 Nolu Aile Sağlık Merkezi olarak kullanılmaya devam ediyor.      

Esentepenin arkasından Bağdat yolu geçerdi.

            Bugünkü belediye binasının olduğu yerde 11 veya 12 tane tabakhane vardı. Kanal ile Dayıoğlu Deresi'nden su gelirdi. 1936'lı yıllarda İhsan Yalçın Belediye Başkanı iken tabakhane oradan şimdiki yerine kaldırıldı. Tabakhane suyunu, panayır yerindeki Kaynarlar denilen yerden alıyordu. Orada çok kuvvetli bir su kaynağı vardı. Abdurrahman Şahin (1969-1973) Belediye Başkanı olduğu yıllarda, belediye su deposunun olduğu yere sondaj vurulur ve oradan çok kuvvetli bir su çıkar. Gerede'ye yetecek kadar çıkan bu su, Kavacık'ın düz denilen yere bir depo yapılarak oraya pompa ile pompalanıp, Gerede suya kavuşturulur. Bu sondaj suyu oraya pompalanınca, Kaynarlar denilen yerden kaynayan su da kuruyarak kesilir. O Kaynarlar denen yerin suyu Ferhat'ın mandıra tarafından gelip bir yarıktan girerek kaybolan suymuş. O kaybolan su, sondaj vurulan su deposunun olduğu yerden geçerek Kaynarlar'dan çıkıyormuş. Su deposunun olduğu yere sondaj vurularak oranın suyu çekilince, kaynarlar denilen yerin suyu da kesilmiştir. Panayırlarda toplanan halk da su ihtiyacını bu kaynarlar denilen yerde yapılan havuzdan akan filkelerden karşılıyordu. Bazı çocuklar da panayır günleri bir su kabı alarak buradan su doldurur ve panayır yerinde dolaşarak "Buz gibi soğuk suuuuuu" diye bağırarak su satar ve panayır harçlığını çıkarırlardı.        

            Yukarı Tekke camiinin önünde su değirmeni vardı. Onun haricinde dere boyunda:

1-      Gaccıların Değirmen

2-      Baş Değirmen

3-      Orta Değirmen

4-      Horozoğlu Değirmeni

5-      Eskicioğlu Değirmeni

6-     Mahmutların Seydalinin Değirmen olmak üzere değirmenler sıralanmış durumdaydı. Ununu yemini ve köpeklerinin yallığını öğütecek olanlar buralarda öğütürlerdi.

            Mezarlıklar: Demirtaşın evinin olduğu yerden İmam Hatip Okulu'nun olduğu yer dâhil hep mezarlık idi. Halin olduğu yerden, hastane yeri dâhil "Nalbant Tepesi" denilen o ara hap mezarlık idi. Sanat Okulu'nun olduğu yer mezarlık idi. Panayır yerine giderken; bakırcıların üzerinden yolun üst kısmı, tabakhaneye doğru mezarlık idi. Hacı Emin Efendi Camii önü de küçük bir mezarlık idi.       DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net