23 Eylül 2020 Çarşamba
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.715.006 ziyaret.
14 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

"Arkut Dağı Tesis Bekliyor"2002–2004 yılları arasında Bolu'da Valilik tarafından yapılan bir organizasyonla yaklaşık 40 kadar ulusal ve mahalli basın mensubunun katıldığı  "Foto Safari" nin bir bölümü de 2003 yılında ilçemizde gerçekleştirilmişti.

           

Safari konvoyu, Mengen'den sonra, Arkut Dağında ilçemiz sınırlarında, Kaymakamımız M.Nazmi Sezgin, Belediye Başkanımız Ömer Baygın ve Gerede tanıtımında görevli olarak benim tarafımdan karşılanmış çeşitli etkinlikler yapılmış, Öğretmen Evinde konuk edilmişlerdi. Yapılan tanıtım-gezi programı doğrultusunda ilçemiz basın mensuplarına tanıtılmıştı.

 

İlçe merkezinde geleneksel el sanatımız olan bakırcılık, Gerede deri sanayi, kemerciler,  saraçlar,  gezilmiş, basın mensupları esnafla ilgili röportajlar yaparak ilerde kullanabilecekleri doküman ve belgeleri elde etmişlerdi. Yaylalarımızı hayranlıkla gezen foto safariciler, ilerde bir çok ulusal tanıtım ve doğa dergilerinde, gazetelerde yayınlayacakları fotoğrafları çekmişlerdi.

 

Bu tanıtım esnasında Esentepe ve Keçi kalesi gibi yerlerin yanında bizim en fazla  üzerinde durduğumuz yerlerden birisi Arkut Dağı idi. Dağda henüz yeni faaliyete geçmekte olan Arkut Dağı kayak tesisleri  Esentepe Hotel Kayak hocası Haydar bey tarafından basın mensuplarına bizce mükemmel bir şeklide, koltuklarımızı kabartarak anlatılmıştı. Basın mensupları bizi ilgi ile dinlemişler ve yapılan çalışmanın ilerde Gerede için faydalı olabileceğini belirtmişlerdi.

 

Hemen hepsi; "Biz sizi, burayı bu yönüyle gazete, dergi, tv.lerimizde tanıtacağız ama, gelecek olan turistleri ağırlayacağınız tesisler nerede?" Diye soruvermişlerdi. "Onları nerede barındıracak, nerede dinlendireceksiniz?" Biz bir ağızdan üç yıldızlı Esentepe Oteli ve bir o kadar değerli Öğretmen Evini söylemiştik hararetle. Yatak sayılarını öğrenince bunun bu şartlarda çok zor olduğunu belirtmişlerdi ısrarla. Yani Mutlaka bu işler için yatak sayıları yüksek ve her türlü ihtiyaçlar için kapasiteleri çok büyük tesisler gerekli idi. Bu tesisler büyük oteller olduğu gibi, doğal ortamda yapılacak konaklama birimleri, dağ evleri de olabilirdi. Tabi burası artık işletmecinin maharetine kalıyordu. Yani Arkut Dağı Tesislerini bekliyordu. Tesis olmadan büyük organizasyonlar günü birlik veya birkaç günlük olmaktan öteye geçemezdi. Biz uluslararası organizasyonlar da yapsak bu iş federasyonlar  ve sporcular bünyesi dışına ve bir iki resmi görevli, protokol dışına çıkma imkanını bulamazdı. Yani kendi davulumuzu kendimiz çalıp, yine kendimiz oynamaya devam ederdik.

Sonra da tabiat harikası güzelliklere sahip Gerede'miz turizmden neden nasibini almıyor diye  hayıflanıp bunun suçlularını yöneticilerde arar dururduk, Yıllardır yaptığımız gibi. Yıllarca önce Safranbolu'dan daha güzel bir görselliği olan ahşap evlerimizi yıkıp yerine şekilsiz beton binaları dikerek Gerede tarihini katlederken hiç düşünmediğimiz gibi.

 

Safranbolu, Beypazarı, Mudurnu, Göynük gibi yerlerin turizm sayfalarında boy boy resimlerini görmekte olduğumuz şu günlerde geçmişimize hayıflanmaya hiçbir hakkımız olmadığına kafamız ne zaman dank edecek bilinmez. Çünkü o tren çoktan izini kaybettirdi. F tipi ceza evi treni gibi.

 

Eğer, elimizi çabuk tutmazsak Arkut Dağı treni de kaçmak üzere. Suçluyu ilan edip kenara çekilmek kolay vatan kahramanlığıdır. Bırakalım suçlu icat etmeyi, elinizi bir köşesinden de siz taşın altına koyun. "Köprü"nün temellerini atın bakalım Mevla ne gösterir?

 

Biz Gerede'lilerin kötü bir huyu vardır. Gözle görmediğimiz bir şeye kolay kolay yaklaşmayız. İlçemizdeki ufku geniş mülki amirler ve seçilmişlerin, bu bağnazlığı yıkmada önayak olmaları için,  bu trenin kaçmaması için ellerinden geleni yapmaları kadar normal bir şey yoktur. Yeterki biz istemesini ve destek olmasını bilelim. Dünyanın gözünün her türlü yeniliğe açık olduğu ve ekmeğin aslanın midesinde olduğu bir çağda, birçoklarının başlarını kuma gömerek görmezden gelmelerine rağmen ısrarla tesis bekleyen Arkut Dağı trenini kaçırmayalım.

 

Aralık 2007DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net