22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.252 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

MUTLU ÇOCUĞUN SIRRI''Uyuyan çocuk mu mutludur, mutlu çocuk mu uyur?'' veya '' Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan?''

Tartışmasız, gece uykuları çocuğun bedensel ve ruhsal gelişlimi için çok gereklidir. Bir başka gerçek ise, gündüz uykularının da gece uykuları kadar değerli olduğudur.

Yürümeyi takiben, özellikle iki, üç yaş arası çocuklarda yapılan uyku çalışmalarında, duygu düzenleme, dil, ince motor becerileri, planlama ve problem çözme gibi bilişsel kontrol süreçlerinin gelişimi için gündüz uykularının anahtar rol oynadığı belirlenmiştir.

Yapılan çalışmada, okul öncesi yaş grubu çocuklar gündüz uykusunu takiben video kaydına alınmış ve ilgilerini çekecek bulmaca çözümü anında davranışları izlenmiş, ertesi gün ise uyutulmadan, bir önceki gün yapılan aktivite izlenmiş. Uyku sonrası çözülen bulmaca oyunu anında tüm çocuklar mutlu bir tablo çizerken, gündüz uykusu uyumadan yapılan aynı aktivitede, çocukların mutsuz, gergin, duygusuz bir süreç geçirdiği video kayıtlarında saptanmıştır.

Uyku küçük çocuklar için beslenme, fiziksel aktivite kadar gereklidir. Çocukların günlerini planlarken uyku zamanları göz ardı edilmemelidir. Gündüz uyku alışkanlığı ile büyüyen çocukların, okul ve gençlik dönemlerinde daha mutlu, daha düzenli ve daha başarılı oldukları görülmüştür.

-          Okul öncesi çocuklar 24 saatin toplam 12 saatini uykuda geçirmelidir.

-          Gündüz uykusu sağlanamamış ise, bu süre gece uykusunda tamamlanmalıdır.

-          Gece uykusu yeterli olamamış ise, mutlaka gündüz uyuması sağlanmalıdır.

-          Gündüz uykuları 90 dakikadan az olmamalıdır.

cihanavaroğlu@gmail.comDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net