18 Ocak 2018 Perşembe
Üyelik
Sayaçlar
5.157.025 ziyaret.
59 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YENİDOĞAN KOLİĞİNDE ÇÖZÜM: PROBİYOTİK DAMLALARGözlemlerimiz ve yapılan araştırmalar, her beş bebekten birinin infantil kolik nedeniyle çocuk doktoruna götürüldüğü gerçeğini ortaya koymaktadır.Bu durum özellikle annelerde kaygı ve stres kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnfantil kolik, erken bebeklik döneminde görülen, uzun ağlama nöbetleri ile karakterize ve oldukça zor yatıştırılabilen yaygın bir fonksiyonel sindirim sistemi bozukluğudur. Bebeğin ağlamaları ortalama 6. haftada tepe noktasına ulaşır, 12. haftaya gelindiğinde ise sorunlar azalmaya başlar.

Probiyotikler ise, barsak mikroorganizmalarının doğal dengesini korumaya yardımcı dost, canlı bakterilerdir.

Dünyada kabul gören JAMA Pediatrics dergisinin ocak 2014 sayısı bu konuyla ilgili yapılan yeni bir çalışmaya yer vermiştir.

500' den fazla yenidoğan bebeğe üç ay süreyle probiyotik damla verilmiş ve aynı sürede probiyotik damla verilmeyen bebeklere göre anlamlı derecede ağlama nöbetlerinin kısa sürdüğü saptanmıştır.

Çalışmanın sonuç raporunda, bebeklere ilk üç ay boyunca probiyotik damla verilmesi sonucu kolik, reflü, kabızlık ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarının anlamlı derecede azaldığı, bebeklerin rahatlamasının aileler üzerinde psikolojik rahatlama sağlayarak iş veriminde artışlara yol açtığı belirtilmiştir.

Probiyotik damlalar kolik giderici değil, önleyicidir ve mutlak surette çocuk doktorunuzun kontrolünde kullanılması gerekir.

cihanavaroglu@gmail.comDİĞER MAKALELER
Şerafettin DAĞYILDIZI
6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu Şirket ve Ticaret Erbabına Neler Getiriyor?
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
NİYAZİ - Aytaç YILDIRIM
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
SAMİMİYET
Kazım ÜNLÜOL
YIL SONU MU YIL BAŞI MI?
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net