28 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.721.132 ziyaret.
23 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

TORTİKOLLİS NEDİR?Latince tortus kelimesinden türemiş olan tortikollis, bükük boyun, eğri boyun anlamındadır. Bu deformitede baş ve boyun bir tarafa eğilmiş, yüz ise karşı tarafa bakar şekilde dönmüştür. Birkaç çeşit olmakla birlikte biz çocuk doktorlarının en sık karşılaştığı şekli, doğumdan sonra görülen infantil tortikollistir. 

Bu tipte, anne karnında veya doğum sırasındaki pozisyona göre, kasın baskı altında kalması, kas içi kanama ve kasın içerisinde sert bir doku oluşması ile kasın kısalığı söz konusudur. En çok kabul gören görüşe göre tortikolliste doğum travmasının rolü büyüktür.

 

Muayene bulgusu olarak, boyun hareketlerinde kasın tutulduğu tarafa dönme ve karşı taraf omuzuna yaklaştırmada kısıtlılık görülür. Bazen zeytin belirtisi olarak adlandırılan kas içinde zeytin büyüklüğünde küçük kitle de ele gelebilir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

 

Hastaların bir çoğu germe egzersizleri ile şifa bulur. Enzim içeren kremler ile masajlar yapılabilir. Ailelere öğretilen egzersizlerle evde tedavisi sağlanır.

 

İlk iki yıl içinde egzersizlere yanıt alınamayan çocuklara cerrahi tedavi uygulanabilir. Ayrıca bazı durumlarda botoks uygulamasının da yeri vardır.

 

cihanavaroglu@gmail.comDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net