19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.071 ziyaret.
26 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

Onları Rahmetle AnıyoruzOnları Rahmetle Anıyoruz..

Hayatlarını   İslam'a adayan bu güzel insanların vefat yıldönümlerinde rahmetle anılıyor ve anarak yaşatıyoruz

İskilipli Atıf Efendi, Şapka Kanunu'ndan önce yazdığı 'Frenk Mukallidliği ve Şapka' adlı risalesi sebebiyle 88 yıl önce hukuk tarihinden görülmemiş bir şekilde idam sehpasına gönderilirken; Mahmud Es'ad Coşan ise 28 Şubat post-modern darbesinin zulmünden Avustralya'ya gönüllü sürgüne giderek kurtulmuş ve bundan tam 13 sene önce, 4 Şubat 2001'de şüpheli bir trafik kazasında damadı Ali Yücel Uyarel'le birlikte hayatını kaybetmişti. 

23 Subat 1979 tarihinde Fatih Camii avlusunda şehit edilen Metin YÜKSEL ,  Seyh YASİN , Malcom X , Cevher DUDAYEV , 24 Şubat 2011 yılında Hakk'a yürüyen Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN  için yurt içi ve yurt dışında etkinlikler yapılacak .

İnsanlar anarak yaşatılır anlayışı ile hocalarımızı bu vefat yıldönümlerinde rahmet ile anıyorum. Gençler onlar kimdi diye sorarlarsa kısaca onları tanıtmak istedim. Bu gönül insanlarına  Allahtan rahmet diliyorum..

 

4 SUBAT 1926                   .

İskilipli Atıf Hoca'yı Rahmetle Anıyoruz.

Bütün hukuk kuralları ihlal edilerek düzmece bir mahkeme tarafından idama mahkum edilen ve eski meclis binasının yakınında bulunan Karaoğlan çarşısı önünde şehit edilen İskilipli Atıf Hoca 88 yıl sonra anılacak.

Iskilipli Atif Hoca

Atif Hoca, Iskilip'in Tophane köyünde dogdu. ilk tahsilini köyde yapti. 1893'te Istanbul'a gelip medrese tahsili yapti. 1902'de icazet alarak Darü'l-fünunun ilahiyat Fafültesine girdi. 1903 te fakülteyi bitirip Fatih Camiinde Ders-i Amm olarak kürsüye çikti

Ülkedeki 'batililasma ' hareketine karsi "firenk mukallitligi ve sapka" adli eserini  1924'te yazardı. kitapta,batinin iç yüzünü çevresindekilere anlatiyordu. Daha sonra yeni bir kanunla vatandaslara ülkeden kovduklari Italyan'lardan üç gemi dolusu satin aldiklari sapkalari giyme mecburiyeti geliyordu. Buna halk ve ulemadan büyük tepki geldi. Ve her kanuna savunuculuk yapanlar kanun tanimazlara haddini bildirmeliydi. Insanlar basina sapka takmadigi için katlediliyordu.

Iskilipli Atif Hoca da birbuçuk sene önce yazdigi Firenk Mukallitligi isimli kitabi bahane edilerek tutklandi. Giresun istiklal mahkemesinde yargilanarak suç bulunamamasi nedeni ile Istanbul'a gönderildi. Ancak bir süre sonra yeniden tutuklandi. 26 Aralik 1925 te arkadaslari ile beraber 13 kolluk kuvveti gözetiminde Ankara'ya gönderildi. 26 Ocak 1926 Sali ünü Ankara istiklal mahkemesinde yargilandi.Savci, Iskilipli Atif Hoca için 3 yil hapis cezasi istedi. mahkeme müdafaa için bir gün sonraya birakildi. Ertesi gün mahkeme reisi Kel Ali, müdafaa yapmaya gerek görmeyen Iskilipli Atif Hoca için alinan karari açiklar:IDAM... Yani SEHADET

Iskilipli Atif Hoca vakarla ve dudaginda ayetlerle gittigi idam sehpasinda sunu söylüyordu:"zalim ve katillerle elbette mahser günü hesaplasacagiz"

9 Şubat 2001                   .

Mahmud Esat Coşan Hoca 9 Şubat 2001 Hakk'a yürümüştü

Mahmud Esad Coşan 14 Nisan 1938 yılında Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Ahmetçe Köyü'nde doğdu. 1950'de Vezneciler İlkokulu'nu, 1956'da Vefa Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi'ne girdi. Arap Dili ve Edebiyatı, İran Dili ve Edebiyatı, Ortaçağ Tarihi ile Türk-İslam Sanatı sertifikaları aldı. Ankara'da 1960'ta Klasik-Dini Türkçe Metinler Kürsüsü'ndeki asistanlık sınavını birincilikle kazandı. Asistanlığının ilk yıllarında fakülte yayın kurulunda iki yıl sekreterlik görevinde bulundu. 1965 yılında '15. Yüzyıl Şairlerinden Hatiboğlu Muhammed ve Eserleri' konulu teziyle ilahiyat doktoru oldu. 1973 yılında ilahiyat doçenti unvanını aldı. Nisan 1973 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk-İslam Edebiyatı Kürsüsü öğretim üyeliğine atandı ve kürsü başkanlığını üstlendi. 1977-1980 yıllarında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi hocalığı yaptı. 1982 yılında, ilahiyat profesörü olan Coşan, yurtdışında misafir öğretim üyeliği görevlerinde bulundu.

1977'de Nakşibendi tarikatının İskenderpaşa Cemaati lideri Mehmed Zahid Kotku'nun emiriyle hadis sohbetlerine başladı. 13 Kasım 1980'de Mehmed Zahid Kotku'nun ölümüyle cemaatin lideri oldu. 1987'de kendi isteğiyle emekliye ayrılan Mahmud Esad Coşan, konferans, sohbet, yayın ve çeşitli kurumsal faaliyetlerle yoğun bir şekilde eğitim çalışmalarını sürdürdü. 28 Şubat sürecinde hakkında açılan davadan dolayı Avustralya'ya giden Coşan, 1997'den itibaren ABD ve Avrupa ülkelerinde bulundu.

İskenderpaşa cemaatinin şeyhi Mahmud Esad Coşan, Avustralya'da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. 4 Şubat 2001 gecesi Türkiye saati ile 04.00'te Sidney yakınlarındaki Dubbo şehrinde meydana gelen müphem bir kazada, Coşan'ın damadı Ali Yücel Uyarel de vefat etti.

Vefat haberinin ulaşmasının ardından cemaat mensupları, Coşan'ın evinin de bulunduğu Çamlıca Bulgurlu'daki cemaatin merkezine akın etti. Coşan'ın babası Halil Necati Coşan ile ağabeyi Mithat Coşan, cemaatin merkezi olarak kabul edilen Çilehane Camii'nde taziyeleri kabul etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren Hacı Mehmet Efendi Sokağı'nda toplanan cemaat mensupları, Çilehane Camii'nin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kadınlar ise caminin yakınlarında olan Coşan'ın evinde toplandı. 

9 Şubat 2001 günü Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Coşan'ın naaşı Eyüp Sultan Mezarlığı'na defnedildi.

21 Şubat 1965                  .

Malcolm X,

Malcolm X, bundan tam 49 yıl önce düzenlenen bir suikastle katledildi.

20. Yüzyıl'ın ikinci yarısından itibaren ABD'de siyahilerin İslam'a girmeleri ve özgürlük mücadelelerinde kilit rol oynayan Malcolm X, bundan tam 49 yıl önce düzenlenen bir şehid edildi.

19 Mayıs Mayıs 1925'de Nebraska'da yedi çocuklu siyahi bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Malcolm X, 49 yıl önce, 21 Şubat 1965, ortaya atılan iddialar ve cezalar verilmesine rağmen nedeni hala karanlıkta kalan bir şekilde göğsüne aldığı 16 kurşunla katledildi.

23 Şubat 1979                  .

Metin Yüksel

17 Temmuz 1958'de Bitlis'e bağlı Kolongo'da doğan Yüksel, İslâm alimi Sadrettin Yüksel'in oğlu, Edip Yüksel'in kardeşidir. Dokuz yaşında ailesiyle İstanbul'un Fatih ilçesine yerleşen Yüksel, eğitim hayatı boyunca öğrenci olaylarında ön saflarda rol aldı ve Akıncılar adı verilen öğrenci hareketinin liderliğine yükseldi.

Cami avlusunda vuruldu

Metin Yüksel, müslümanların efsane ismi olarak bilinir. 1980 öncesinde Fatih Camii avlusunda katledilen Metin Yüksel'in katilleri arasında ise adı kaserle anılan eski bir MHP'linin ismi geçmişti. Metin Yüksel'in abisi Müfid Yüksel yıllar sonra olayın İhsan Barutçu'yla bağlantısını şöyle açıklamıştı. "Barutçu'yu ondan önce tanıyorduk, Vefa Lisesi'ndeydi ve daha öncesinden de saldırıları vardı. Rahmetli Metin o olaydan 2 yıl önce onu İhsan Barutçu'yu solcuların elinden kurtarmıştı, fakat Barutçu daha elinden kurtarmıştı, fakat Barutçu daha sonra Metin Yüksel'i şehit eden grubun içindeydi. Metin'in şehadetinden bir gece önce de İhsan Barutçu'nun arkadaşları 'Buradan sizleri söküp atacağız' diyerek bana saldırmışlar, kalın sopalarla beni dövmüşlerdi. Metin Yüksel, şehit olduğu günün sabahı gelmişti İzmir'den. Ertesi gün Metin Yüksel Fatih Camii avlusunda şehit edildi. Şehit olmadan önce saldırganlarla konuşma isteği oluyor sanırım cami avlusunda."

27 Şubat 2011                  .                              

Necmettin ERBAKAN

29 Ekim 1926 yılında Sinop'ta doğdu. Babası Mehmet Sabri Erbakan. Annesi  Kamer Hanım'dır.

1960 yılında Ankara'da yapılan Sanayi Kongresi'nde Gümüş Motor'un yaptığı imalatları sunan ERBAKAN "Yeni hedef otomobillerin Türkiye'de yapılmasıdır" fikrini ortaya atmış, o zaman yönetimde olan askerler tarafından revac bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde "DEVRİM OTOMOBİLİ" adıyla ilk yerli otomobil ERBAKAN tarafından imal edilmiştir. Askeri yönetim Gümüş Motor fabrikasını gezmiş, büyük ilgi ve heyecan duymuşlar,

Necmettin ERBAKAN 1967 yılında evlendi. Sanayiye gerekli ilginin gösterilmemesi üzerine siyasete atılmaya karar verdi. ERBAKAN, 1969 seçimlerinde Konya'dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek Meclis'e girdi.  Sırası ile 24 Ocak 1970 yılında Milli Nizam Partisi, 11 Ekim 1972 Milli Selamet Partisi kurdu Daha sonra19 Temmuz 1983 tarihinde kurulmuş olan Refah Partisi'nin, 11 Ekim 1987 tarihinde yapılan kongresinde oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilen Necmettin ERBAKAN 20 Ekim 1991 seçimlerinde Konya'dan yeniden Milletvekili seçildi. 1995 genel seçimlerinde tekrar Konya'dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi %21.7 ile birinci olmuştur. Bunun üzerine 28 Haziran da hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuz da güvenoyuyla Türkiye'nin Başbakanı olmuştur. 

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan 27 Şubat 2011 Pazar Günü Hakk'ın rahmetine kavuştu. Erbakan, 1 Mart 2011 Salı günü İstanbul Fatih Camii'nden milyonlar tarafından uğurlandı. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, İstanbul Zeytinburnu'nda bulunan Merkezefendi Kabristanı'nda yatmaktadır.

Mekanı cennet olsun...

21 Nisan 1996                   .    

Cahar Dudayev

Çeçenistan'ın unutulmaz liderlerinden Cahar Dudayev, 18 sene şehadet şerbetini içerek ebediyete intikal etti

O hayatı boyunca şerefli bir hayat yaşadı. Şöyle demişti bir konuşmasında; ''Şerefsizce bir hayatı yaşamaktansa şereflice bir ölümü tercih ederim.''

Şeyh Şamil ve İmam Mansur ile başlayan Çeçen direnişinin günümüzdeki temsilcisi olan Cahar Dudayev, Çeçenistan'ın özgürlüğü ve bütün Kafkas halklarının birliği yolunda canını vermekten çekinmedi. Rus İşgaline karşı cephede en önde yer aldı.

Çeçenistan'ı özgürlüğü kavuşturan Cahar Dudayev, 1944 yılının Şubat ayında Çeçenistan'ın Yalho köyünde doğdu. Hayata gözlerini açar açmaz Rus baskısı ile tanıştı. 23 Şubat 1944'te Sibirya'ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında daha annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti.

Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri'nde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.

Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için adı isyancı generale çıktı. 1989'da Estonya'da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığı'nda görev yaparken Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova'dan emir aldı. Ancak bu emri "yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üstüne bomba atmam" diyerek yerine getirmedi. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev'e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni'ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti.

27 Ekim 1991'de halkı tarafından Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı'na seçildi. Onun Öncülüğünde başlayan Çeçenistan özgürlük savaşı Çeçenistan'ın bağımsızlığı ile sonuçlandı

Rusya 11 Aralık 1994  Çeçenistan'ı  işgal edince tekrar bağımsızlık mücadelesinin başına geçen Dudayev,''Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hakim olamaz'' diyerek, halkına "Cihad" emrini verdi. Mayıs 1996'da emrindeki çeçen askerler ile birlikte Çeçenistan'ı işgalcilerden temizleyerek  Kafkas tarihine yeni bir altın sayfa eklendi.

Cahar Dudayev 21 Nisan 1996 da arabasına atılan füzeyle şehid edildi.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net