22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.248 ziyaret.
15 aktif ziyaretçi.
Yunus Baki KOÇAK

Gerede Geçmişinde Ekonomik Hayat - 4 -Çataklı Camii'nin önünde Rüştiye Mektebi olup Osmanlı usulü eğitim ve öğretim yapılıyordu. Cumhuriyet döneminde kapandı. Pohçaların evinin bulunduğu yerde (Esatlar Ekmek Fırını karşısı) Ana Okulu vardı. Bu okul daha önceleri Cebil Hoca'nın Sıbyan Mektebi imiş. Hal binasının kuzey doğusunda Aşçı Ahmed'in evinin olduğu yerde Kız İbtida Okulu vardı 1927-1928'de karma eğitim başlayınca kapandı. Bugünkü Kaymakam evinin olduğu yerde Misak-ı Milli Okulu; Halil Nom İlköğretim Okulu'nun olduğu yerde, Ziya Gökalp İlkokulu vardı ve yeni harf ile eğitim ve öğretim veriyordu. 1936'da Türkiye'de açılan 3 tane Kur'an Kursu'nun biri de Gerede'de açıldı ve ilk hocası da Hafız Muharrem Gündüz'dür. Vaizlik de yapardı. Kısa boylu olduğu için "Fadime Hafız" lakabıyla tanınırdı. Çok değerli hafız ve âlimdi. Ahmad Hamdi Akseki'nin de Medrese arkadaşı idi.  

            1928-1940 yıllarında Çan Saati'nin Batı tarafında Postane vardı ve müdürü Hamdi Bey, postacı da Hasan Bey'di. Daha sonra, bugünkü Zümrüt Taksi durağının üstüne ve oradan da Belediye'nin olduğu yerdeki tabakhaneler kalkınca oraya gitti. Zamanla oradan da kalkarak bugünkü Ziraat Bankası'nın Batı tarafına gitti. Oradan da bugünkü bulunduğu yere geldi.

            1937 yılında Gerede'de elektrik çalışmaları başladı ve 1938 yılında Gerede'ye elektrik verildi. Akşam ezanından sonra yanar saat 11'de sönerdi. Daha sonraları saat 12'de sönmeye başladı. İlk elektrik motoru buharla çalışır ve odunla suyu kaynatılırdı. Daha sonraları mazotla çalışan bir motor alınarak mazotluya çevrildi. Elektrik motorunu ilk çalıştıran İzzet Usta diye biriydi ve ondan sonra da bir müddet yaşlı bir gayri müslim vatandaş çalıştırdı. Elektrik Motoru, bugünkü Santral Sokak ile Ulusu sokağın kesiştiği noktadaki boş alanda idi. Elektrik motorunun üst tarafında bu santrale ait da bir su havuzu vardı. Elektik santrali suyunu, santralin üst tarafındaki çeşmeden alıyordu.         

            Kervan Otelin olduğu yerde hükümet konağı vardı ve Gerede Zindanı da onun altında bodrum kattaydı. 1944 depreminde bu bina yıkıldı. Hükümet Konağı'nın önünde kavak ağaçları vardı ve idam edilecek kişiler iki kavak arasına bir sırık uzatılarak o sırıklara asılıp idam edilirdi. 1944'de yıkılan bu Hükümet Konağı'nın yerine, Cumhuriyet Meydanı'nın üst tarafına, şimdiki Belediye Binası'nın yapıldığı yere yapıldı.

            O yıllarda Gerede'de de kök boya ile kumaş pantolon ip boyayan boyacılar vardı. Daha sonraki yıllarda kimyasal boyalarla da boya yapmaya başladılar.

            Eskiden, ipleri veya kumaşları işten anlayan kişiler boyardı. Şehirlerde bu işi yapan boyacılar ve köylerde de bu işi yapan tecrübeli, hünerli ve becerikli kadınlar yapardı. Bu işi onlar veya onların nezaretinde yaparlardı. Kökboya olacak bitkinin her yerinden boya olmazdı. Boya olacak kısımları, toplama zamanı, kurutulması yapılan boyanın kalitesi bakımından önemlidir. Bazı bitkilerin dalları, bazılarının çiçekleri, bazılarının kökleri, bazılarının meyveleri ve bazılarının ise her tarafı kullanılırdı. Boya işlemi yapılırken de; bitkilerin karışımı, temizliği, kaynama derecesi de boya kalitesi ve tekniği açısından önemlidir.

            Adaçayından: Sarı renk, bazı karışımlarla gri ve kahverengi elde edilir.

            Asma yaprağından: Sarı ve bazı karışımlarla yeşil

            Böğürtlenden sarı ve gri

            Ceviz kabuğundan: Kahverengi

            Karamuk kökünden: Parlak sarı

            Kekikten: Sarı, kahverengi, yeşil ve gri

            Kınadan: Kızıl ve kahverengi

            Kırmızı soğan kabuğundan: Yeşil

            Soğan kabuğundan: Bakır rengi, koyu kahverengi, kızıl kahverengi

            Çam kabuğundan: Kırmızı ve kahverengi

            Boya sarmaşığından: Kırmızı

            Mazıdan: Yeşil ve kahverengi

            Meşe palamudundan: Yeşil ve koyu kahverengi

            Meşe palamudu ve mazıdan: Bazı aşamalarla siyah renkler.

            Papatyadan: Sarı ve zeytin yeşili

            Servi kozalaklarından: Gülkurusu, kızıl kahverengi

            Sütleğenden: Açık parlak sarı ve koyu sarı

            Yabani naneden: Kirli sarı ve kahverengi

            Kargasoğanı çiçeklerinden: Mor ve koyu mavi

            Civitlerden: Mavi renkler elde edilmektedir.   

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net