13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.658.037 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

PropolisPROPOLİS VE BİLMEMİZ GEREKENLER

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız propolisin bilinirliği milattan öncesine dayanır. Tıpta, tedavi edici özelliğinden o yıllarda bile yararlanıldığına dair kanıtlar vardır. Tarihsel olarak Yunanlılar' da abse tedavisinde, Mısırlılar' da mumyalamada, Asurlular' da ise yaraları ve tümörleri iyileştirmede propolis kullanılmıştır.

Propolis Nedir?

Bal arıları tarafından başta meşe, çam, köknar gibi kozalaklı ağaçlar olmak üzere, söğüt, kavak, akçaağaç, at kestanesi, kestane, fındık gibi ağaçların tomurcuklarından toplanan doğal bir reçinedir. Arılar, propolis sayesinde kovanların yüzeyinde yalıtım sağlar, ayrıca, kovanlara zararlı bakteri, virüs ve mantarları adeta mumyalayarak hapseder.

Propolis, hafif aromatik kokulu, yeşilimsi, kahverengi renklidir. 15 derecenin altında katı ve kırılgan, 25-45 derecelerde yumuşak ve yapışkan, 60-70 derecelerde ise sıvı özelliktedir.

İçeriğinde %50 reçine ve bitkisel balsam, %30 mum, %10 esansiyel ve aromatik yağlar, %5 polen ve %5 mineraller vardır.

Propolis ile yapılan çalışmalar, antibakteriyel, antikanser, antienflamatuar aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca viral enfeksiyonları önleyici etki, C vitamini ve bağışıklık sistemi üzerine etkilere de sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri' nde çocuklar üzerinde yapılan çalışmalar, başta propolis olmak üzere ekinezya ve C vitamininin solunum yolları enfeksiyonunun önlenmesinde yararlı olabileceğini göstermektedir.

Bal arısı, yaban arısı, böcek gibi venom alerjisi olanlarla, astım ve alerji hastalarının propolis kullanmaması gerekir.

Etkinliği klinik çalışmalarla gösterilse dahi, bir yaş altında kullanılamaz, bir yaş üzerindeki çocuklarda ise hekime danışmadan kullanılması uygun değildir.

 

Dr. Cihan AVAROĞLU kimdir?

Sağlık yazılarıyla bizlerle birlikte olacak olan değerli hemşerimizi kendi dilinden tanıtıyoruz.

Zafer bayramı çocuğuyum. 30 Ağustos 1960 Bolu Gerede'de doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Gerede'de tamamlayarak,

Hacettepe Üniversitesi  Sivas Tıp Fakültesi'nde  tıp eğitimine başladım, son  üç yılımı ise yatay geçiş yaparak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladım.
Zorunlu hizmet yıllarını Çankırı ilinin Eldivan ilçesinde tamamladıktan sonra pratisyen hekim olarak Bandırma Devlet Hastanesi'nde görev aldım. 
Ardından Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği'nde Uzmanlık Eğitimi için İstanbul yılları başladı.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olduktan sonra yeniden 2008 yılına kadar Bandırma Devlet Hastanesi ve özel muayenehanemde mesleğimin en güzel yıllarını geçirdim.
2008 yılından sonra çocuklarımın eğitimi için İstanbul yaşantım yeniden başladı. Bu kez Kadıköy Çiftehavuzlar'da özel muayenehanemi açtım.

Tüm zamanımı çok sevdiğim çocuklarımla ve onların değerli ebeveynleri ile birlikte geçiriyorum.
Mesleğimde ilk kuralım her zaman için ulaşılabilir olmak, bu yüzden anne-babalarım bana gereksinimleri olduğu her zaman yanlarında olduğumu bilmektedir. 
Ailelerime sağlığın sadece hastalık halinin olmaması değil, bedensel, sosyal ve ruhsal anlamda tam iyilik hali olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Dr. Cihan AVAROĞLU

cihanavaroglu@gmail.com

http://www.pediatristanbul.comDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net