22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.388 ziyaret.
6 aktif ziyaretçi.
Yunus Baki KOÇAK

GEREDE GEÇMİŞİNDE EKENOMİK HAYAT - 3-Çocuklar güz dönemi panayır hazırlıklarına başlar, tarlalarda çizginin almadığı, başakları teker teker toparlayıp bir yerde biriktirip, sonunda bir tepside ovalayarak danelerini çıkarır, bir kilim üzerinde savurarak satmaya hazır hale getirirdi. Bu ekinleri bazı çocuklar babalarına satar, bazıları da panayıra götürüp satarak mahyalık (panayır harçlığı) yaparlardı. Bazı çocuklar "Ben şu kadar başşak topladım" diye sevinip öğünürlerdi. Yol kenarlarına dökülen başakları da fakir aileler toparlardı.

            Kadınların mayhası' Çoğullu Köyünde kurulur, Çoğullu'ya panayıra giden kadınlar; öğleye kadar alışverişlerini yapıp, öğleden sonra köye dönerek köy meydanında toparlanır ve horak oynarlardı. Şehir merkezinde böyle bir adet yoktu. Gerede panayırının üçüncü günü de bugünkü hal binasının olduğu yerde kadınlar panayırı kurulurdu.  

            Gerede pazarı bugünkü 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nin olduğu yerde kurulurdu. Sonra Yıldırım Beyazıt Camii'nin doğu tarafındaki caddede kurulmaya başladı. Daha sonra da Çayboyu ve Yeni Cami yanından başlayıp köprüye kadar pazar yeri olarak kullanılmaya başladı. Bugün ise herkesin bildiği gibi hal binası ve çevresi o vazifeyi görmektedir.

            Manifaturacılar ve kasaplar da Cumartesi günleri Yıldırım Beyazıt Camii'nin kıble tarafına ve o bölgede sırıklarla basit bir çadır kurarak kumaşlarını, bezlerini vs. sergileyerek satarlardı. Kasaplar da o çevrede idi ve o yıllarda buzdolabı ve derin dondurucu gibi şeyler olmadığı için odunlardan ayak yaparlar ve o iki ayak üzerine bir sırık uzatarak o sırıklara takılan kancalara etleri asarak müşterileri için sergilerlerdi.

            Hayvan pazarı ise bugünkü Postahane'nin doğu tarafında idi. O yıllarda oralarda binalar yoktu. Daha sonra ise bugünkü terminalin olduğu yerde kurulmaya başladı. Oradan da bugünkü Postahane'nin, Halil Nom Okulu'nun bulunduğu yere geldi. Daha sonra ise Orman işletme Müdürlüğünün Batı tarafındaki Çayboyu deresinin kenarında kurulmaya başladı. Oradan da kaldırılarak bugünkü yerinde kurulmaya başlamıştır. Eskiden Pazara; at ve eşeklerle gelen köylüler, hayvanlarını tanıdıklarının damlarına veya bahçelerine bağlarlardı. Bu işten üç beş kuruş alarak hayvan bağlatan aileler de vardı.

            Gerede Pazarı'na; Çamlıdere, Eskipazar, Mengen, Yeniçağa ve Dörtdivan'dan gelenler olurdu.       

Yıldırım Beyazıt'ın yaptırdığı cami kubbeli olup sonraki yıllarda meydana gelen depremler sonucu yıkılarak yerine kubbeli bir cami yapılmıştır. Yeni yapılan caminin kubbesi randıman vermediği için yıkılarak üzerine çatı yapılmıştır. 1944 depreminde şehir merkezindeki çok az sayıdaki ahşap bina haricindeki binaların tamamı da yıkıldı. Yıldırım Beyazıt Cami de tekrar yıkıldığı için yeniden yapılmıştır. Kerestesinin çoğu Samat köyünden gelmiş ve bugün o caminin ortasındaki direkler filan Samat'tan gelen direklerdir.

            Yıldırım Beyazıt, Gerede'ye Keçeli denilen yerden su getirmiştir. Suyolunda, suyun aşması imkânsız olan yerden içine insanin girebileceği yükseklikte bir tünel açarak suyu geçirmiştir. Getirdiği suyun bir kısmı Yıldırım Beyazıt camiine, bir kısmı Mit'in evinin olduğu yerdeki ve bugün "Şirin Bebe Giyim" dükkânının olduğu yerdeki çeşmeye (Bugün o çeşme yoktur), Cerlerin dükkânın önündeki "Dikil Çeşme"ye (Çeşme yoktur ve şu an o çeşmenin yeri caddedir) ve suyun fazlası da bugün Ziraat Bankası'nın olduğu yerdeki Yıldırım Beyazıt Hamamı'na akıtılmıştır. Bugünkü tarihi hamam olarak bilinen hamama "Vezirin Hamam" denirdi.


Devam edecek.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net