21 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.713.277 ziyaret.
42 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

"Astronomik Diyanet" - Av. Yener BANDAKÇIOĞLU"ASTRONOMİK DİYANET"

Bu başlık Milliyet Gazetesi'nin 25.09.2013 günlü nüshasında, gazetenin tanınmış köşe yazarlarından Sayın Mehveş EVİN'e aittir. Ramazan boyunca ve de müteakip sayılarımızda imsak vaktiyle sabah namazı vakti arasındaki çelişkili tespit ve beyanlardan yola çıkarak birkaç köşe yazısı kaleme aldığım okurlarımca bilinir. Bu yazılarımda Gerede'li dostlarımın yönlendirmelerini de göz önünde bulundurarak, Gerede Arkut Dağı'nın veya civarındaki bazı tepelerin güneşin doğuşu ve batışıyla ilgili çok önemli bir gözlem yeri olduğunu ifade etmiş ve yine Gerede'li çok değerli dost ve okurlarım Sayın Zeki ÖZBAKIR, Sayın İbrahim Ratıp KARAŞ ve Sayın Kazım ÜNLÜOL'un konuya açıklık getiren bilgilerini de sütunlarıma almıştım. Bu üç değerli dostum da Arkut Dağı'ndaki gözlemlerin bir süre önce kaybettiğimiz Gerede'nin tanınmış evladı din bilgini Yusuf ÖZCAN Hocaefendinin eseri olduğunu çok açık ve seçik bir biçimde ifade etmişlerdi. Bunun üzerine "GÖK BİLİMİNDE GEREDE FARKI" başlıklı yazımda da, Gerede'nin ve Yusuf ÖZCAN Hoca Efendinin imsak ve sabah namazı konusundaki değerli çalışmaları nedeniyle Gerede'de, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne bağlı bir Gök Bilim Enstitüsü kurulmasını, ve bu enstitüye de Yusuf ÖZCAN isminin verilmesini teklif etmiştim.

        Konu o günkü yazılarım ve de Gerede'li dostlarımdan aldığım açıklamalardan sonra bir jet hızıyla gelişti. Geçen hafta Bolu'muzu ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ Efendi Hazretlerinin açıklamalarıyla yeni bir boyuta ulaştı. Sayın Başkan Gerede Arkut Dağı'nda yada Toroslarda Diyanet İşlerine bağlı bir gözlem evi kurulacağını müjdeledi. Sayın Başkanın Bolu ziyaretinde kendisiyle ilgili çok önemli bilgilere de ulaştık. Sayın Başkan 1983 yıllarında Bolu Diyanet Eğitim Merkezi'nde 45 gün süreli bir kurs görmüş. Bu kursun müfredatı için de şehrimizin birkaç camisinde ve de bu arada Büyük Camii'de, Cuma hutbelerini okuyarak eğitim almış. Ancak açıklamalarında o zamanki Diyanet Eğitim Merkezi'yle ilgili detaylar yok. Yani o zaman bu merkezin müdürü kimdi, hocalarından aklında tuttuğu isimler kimlerdi, bunları da öğrenmek isterdik. Burada tarihi bir açıklama yapmak durumundayım. Sayın Başkanımızın kurs gördüğü Türkiye'mizin ilk Diyanet Eğitim Merkezlerinden biri olan Bolu Diyanet İşleri Eğitim Merkezi, 1967 yada 1968 yıllarında Bolu İlim Yayma Cemiyeti'nin olağan üstü çabaları nedeniyle Bolu'muza ve dolayısıyla Din Eğitimine kazandırılmıştır. İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkezinin değerli yardımlarıyla hayata geçirilen bu merkez, yukarıda belirttiğim gibi İlim Yayma Cemiyeti Bolu Şubesi'nin Bolu'muza bir armağanı olmuştu. Cennetmekan abimiz Hasan TOKER'in başkanlığını yaptığı Bolu Şubesi'nde ben de, Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmıştım.

        Şimdi tarafsız yayıncılık ilkelerime göre yazımın başlığında lojistik yardımını gördüğüm Sayın Mehveş EVİN'in söz konusu yazısından da alıntılar yapalım:

"ASTRONOMİK DİYANET

 Son 10 yılda Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan bütçe altı misli artarak 4.6 milyar liraya çıkmış. Kurumun harcama kalemlerinden biri çok ilginç: Rasathane projesi.

Diyanet deprem araştırmalarına veya gökbilime destek olmak için atmıyor bu adımı. A.Ü Fen Fakültesi ile yürütülen "Astronomik Gözlem Projesi"yle, namaz vakitleri ve kameri aybaşlarının bilimsel teyidi sağlanacakmış.

"Astronomi ve uzay bilimleri" bölümüne sahip olan üniversitelerin sayısı iki elin parmaklarını geçmez.

Ankara Üniversitesi rasathanesi ise varlığını, Prof. Dr. Egbert Kreiken'e borçlu.

1954-1964 tarihleri arasında enstitünün müdürlüğünü yapan Kreiken, tüm imkansızlıklara rağmen rasathaneyi kurmuş.

Genel olarak bilim insanı, özel olarak uzay bilimcisi yetiştirmekte dünya sıralamasının altlarında yer alan ülkemizde, dini projeler sayesinde bilime bütçe ayrılması da bir umuttur..."

        Şimdi biz Bolu'lulara, Gerede'li hemşehrilerime düşen çok önemli bir görev var. Madem böyle bir gözlem evi yapılacak, bunu Toros'lara kaptırmayalım. Sayın Diyanet İşleri Başkanının Bolu'da kurs görmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın üst kademe yöneticilerinin çoğunun Gerede'li olması ve de Gerede'nin Ankara'ya yakınlığı, lehimize puanlardır. Milletvekili değerli kardeşim ve meslektaşım Fehmi KÜPÇÜ'nün konuya el atması, çok yararlı olacaktır. Lafa gelince Türkiye'nin en devasa bölgelerinden biri olduğu söylenen Bolu'muza hadi bakalım bir hizmet yarışı. Bakalım bu hizmet yarışında Diyanet gözlem evinin Gerede'ye kazandırılmasında başarılı olabilecek miyiz?

Bolu Gündem  "Yener Abice"

Yener Bandakçıoğlu

30.09.2013

 DİĞER MAKALELER
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net