19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.085 ziyaret.
28 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

Geçmişten Geleceğe Gerede PanayırıBölgemizin tarihine bakıldığında çok önemli bir yeri olan panayırımızın Gerede'miz tarafından çok iyi değerlendirilemediğini üzülerek görmekteyiz. Panayırın bölgemizde Gerede'mizi bir adım öne çıkardığı gerçeğini unutmadan tarihi dokusuna uygun bir şekilde geçmişten gelen gelenek ve göreneklerimize bağlı kalacak bir şekilde geleceğe hazırlamak hem bireysel hem de kurumsal bir görev kabul edip düzenli bir çalışma ile geleceğe en güzel şekilde nasıl aktarabiliriz onun yollarını aramalıyız.

Tam tarihi belli olmayan ancak Türkiye'mizde yaşatılan ender panayırlardan birisi olan bölgemizin kültürel bir mirası olarak kabul edilen ve bölgede tek olma özelliğine sahip olan Gerede panayırımızı bir şekilde müdahale edilmezse gayr-ı sıhhi şartlarda ve değişim sürecinde daha uzun süre devam edemeyeceği algısı oluşmuş olduğunu görmekteyiz. Bu olguyu değiştirmek görevini üstlenme zamanı gelmiş olduğunu artık anlamamız gerekmektedir. 

Üzülerek de olsa şu konuyu sizler ile paylaşmak istedim. 21 Eylül de panayırımıza gitmek nasip oldu. Gördüğüm manzara ne yazık ki! İçler acısı idi. 2013 yılında olmamıza rağmen hiç bir sistemin olmadığı her kafadan çıkan onlarca gürültünün hâkim olduğu kimim kim ile ne yaptığı bile tam anlaşılmayan toz, duman, çamur içinde bir meydanda bir şeyler yapmaya çalışan insanlara şahit oldum. Dünyanın ve ülkemizin geldiği bu noktada bu türlü bir manzara ile karşılaşmak panayıra gelen insanlar için hoş bir durum olmadığı açıktır. Kaldı ki bu tür organizasyonlara insanlar genelde yalnız gelmezler. Geredeli olup da bölge dışında ikamet eden insanlar gelirken bölgelerindeki arkadaş ve komşularını memleketimizi tanıtmak için davet ederler. Yabancılar ile gelen hemşerilerimiz için normalde gurur kaynağı olması gereken bir organizasyon ne yazık ki bu konuya basiretsiz yönetimler tarafından moral bozan bir eziyete dönmesi gerçekte hoş bir durum değildir.

Panayırımızın en büyük özelliğinden bir tanesi bölge insanlarımızın kışlık ihtiyaçlarını karşıladığı bir ticaret merkezi konumu görevini üstlenmiştir. Tarihte bu görevi başarı ile karşılamış bölge insanlarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılamıştır. Günümüzde ise mütevazı bir şekilde bu görevi devam ettirmektedir. Ülkemizin dört bir tarafından gelen satıcıların açtığı sergilerde satılan ürünlerin alıcıya en güzel şekilde nasıl ulaşabileceğinin çalışmalarını yapma zamanımız gelmiştir. Panayırımızın ne gibi sorunları olduğunu hem belediye hem kaymakamlık tarafından araştırması gerekmektedir. Kısaca baktığımızda en büyük bir kaç sorununu dile getirmek istemekteyim. Öncelikle yapılması gereken en önemli şey çamur ve tozdan kurtarmak olmalıdır. En büyük ikinci bir sorunsa otopark sorunu olduğunu görmemek için kör olmak gerekir.

Bu olayı sadece bir alıcı satıcı ilişkisinden ibaret olmadığını görmek gerekmektedir. Misafir gelen bütün insanlara hem kültürümüzü hem de tabi güzelliklerimizi göstermek için bir fırsat bilmeliyiz. Bölgemizin turizmini arttırmak için elimizden geleni yapmalıyız. Panayırımızı bir şenlik hüviyetine kavuşturup bir kaç günden daha fazla zamana yayarak çeşitli programlar ile zenginleştirerek cazibeliğini attırabiliriz. Konserler, sergiler, animasyonlar ve çeşitli show programları düzenleyerek hem katılımı attırıp hem de ticaret hacmini geliştirebiliriz.  Bölgesel ürünlerinde buradan satılmasını sağlayarak ticaret hacminin gelişmesi ile de bölge insanlarımızın refah seviyesinin artmasına katkıda bulunabiliriz. Bu tür organizasyonlar bölge insanlarımız için bir kaynaşma vesilesi olabilir. Hem de memleketimizin zenginleşmesine katkıda bulunulabilir.

Geçmişten bize emanet edilen bu kültürel mirası biraz daha dikkat ve özveri ile düzenli ve sistemli bir şekilde düzenleyerek bizden sonra gelecek nesillere daha sağlıklı bir şekilde aktarabiliriz. Nasip olursa daha güzel panayırlarda görüşmek dileği ile …  Ferhat ÇETİNOĞLU    05 -11- 2013DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net