21 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.713.292 ziyaret.
46 aktif ziyaretçi.
Yunus Baki KOÇAK

Gerede Dergisi Yetkilileri Ve Sayın Okurlarımın DikkatineSayın Gerkav yetkilileri! Gerkav dergisini bizler çok kaliteli bir dergi olarak görmek istiyoruz. Bu derginin, Gerede halkının geçmişi ile ilgili değerlerini ortaya çıkarıp, geleceğe ışık tutmasını bekliyoruz. Bir derginin kalitesi sadece kâğıdı, rengi vs. değildir. Elbette bunların da önemi vardır ama yayınlanan yazıların ilmi değeri daha öncelikli olmalıdır.

Mevlana "Nice insanlar gördüm üzerine elbise yok, nice elbiseler gördüm içinde insan yok." der. İlmi değeri olmayan, güven vermeyen çok süslü bir dergi olmaktansa, rengi ve kâğıdı gösterişli olmayan fakat ilmi seviyesi yüksek, güvenilir bir dergi olmak daha önemlidir.  

Derginin başında "Dergide yer alan yazıların fikir ve görüşleri yazarına aittir" demişsiniz. Çok güzel ve öyle de olmalı. Ama benim Ümmi Kemal isimli makalem yayımlanırken rızam olmadan kısaltmak için ucundan kulağından kırpılmasını uygun mudur? Eğer kırpılması ve kısaltılması gerekiyorsa, bunu yapmak için yazarından izin almanız gerekmez mi veya yazarına göndererek kısalttırmanız gerekmez mi?

Son sayıdaki makalemdeki hatalar şunlardır:

Kısaltma yaparken, beşinci dip nottan sonraki bütün dip notlarımın yeri değiştirilerek, altıncı dip notun yerine kırptığınız bir paragrafın dip notu konulmak suretiyle, diğer bütün dip notlarımın yeri değiştirilmiştir. Şimdi benim bu yazımı okuyacak ve dip notlarıma da bakacak olan bir okuyucum, bu telafisi mümkün olmayan ve benim de ancak "Bir ilim cinayeti" diyebileceğim bu hatanın sorumluluğunu bana mı verir, yoksa size mi verir? Benim yerime siz olsanız ne yapardınız?

Peki, bu dergi nasıl bir ilmi dergi olur? Okurlarına nasıl güven verecek? Zira ilk gönderdiğim 16. Sayıdaki yazımda da küçük bir hata var ama onu önemsememiştim. Aslında ilmi yazılardaki küçük de olsa yapılan hataların önemsenmeyeni olmaz. Bir virgül bile cümlenin manasını tersine çevirebilir. 

Dergiler ilk çıktığında bundan daha kaliteliydi ve son sayıları sanki bir reklam dergisi gibi oldu. Dergide reklam olsun, ama son tarafında olsun. Dergi içindeki yazılar, dergideki reklamların arasında kaybolmaktadır. Bu da bana derginin ilmi amaçlı değil, ticari amaçlı bir yayın olduğu intibaını veriyor.

Dergi içindeki yazı puntolarının kimi küçük, kimi büyük. Dergiye bakan bazı araştırmacı arkadaşlar ve, 7 - 8 Ekim günlerinde yapılan Uluslarası Gerede Kültürü ve Sanatı Sempozyumuna katılan araştırmacı akademisyenler de bunun uygun olmadığını ifade ettiler. Gerkav'ın reklamının yapıldığı sayfalarda büyük punto kullanılırken, ilmi değeri olan yazılar küçük punto ile yazılmıştır.

Sayın Ziya Kahraman Bey derginin takdim yazısında "İnsanımız ilim öğreneni takdir ederken ilim ve âlime değer vermeyi genlerinde bir boyun borcu olarak görür" der. İlme ve âlime saygı ve verilen değer bu mu? 

İlme verilen değer böyle mi olmalıydı? İlme verilen değer konulu  internetteki yazılarımı okumanızı tavsiye ederim. Atalarımızın da ilme ve âlime değer verdikleri dönemlerde dünyaya hükmettiklerini, ilme ve âlime değer vermedikleri dönemlerde ise ne hale düştüklerini söylemeye gerek yok sanırım. Tarih buna şahittir. "Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?" Mehmet Akif ne de güzel söylemiş…  

          Dergide yazılarını yayımladığınız başka arkadaşlardan da bazı şikâyetler duydum. Tabak sevdiği gönü yerden yere vurur derler. Dergiyi saygınlığına uygun çıkarmanız dileğiyle satırlarıma son verirken sayın okurlarımın da bu şikâyetimi nazara alarak "Ümmi Kemal" isimli makalemin aslını internette veya gazetede yayınlayacağım şekliyle okumalarını isterim.

              Sayın okurlarıma ve Gerkav yetkililerine saygı ile arz ederim…

                                                                                                              Yunus Baki KoçakDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net