22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.902 ziyaret.
20 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

80’li Yıllar - 7Sonra, evler de yavaş yavaş değişmeye başladı. Bazıları evlerini kendileri yeniden yaparken, müteahhitler ortaya çıktı ve ahşap evler yerlerini teker teker betonlara terk etti. Ahşap evlerin bakımı, ısınması zordu, ama aslına uygun yenilenerek korunup turizme açılabilirlerdi. Hemen yakınımızdaki Safranbolu, Göynük, Mudurnu, Beypazarı örnekleri dikkate alınamadı. Maalesef bu süreç Gerede'ye kötü bir yapılaşma getirirken, geçmişin mimari sanatını, estetiğini de yok etmişti.

 

Yeni yapı teknolojileri, geçmişin estetiği ile birleştirilebilseydi, şehrimiz bu halinden çok daha güzel bir görünüme sahip olabilirdi. O yıllarda yeterince yasal ve ekonomik gücü olmayan mahalli yönetimler bu konuda çaresizdiler.

 

Evler yenilendi, ama yine Gerede'nin uzun süren soğuk rüzgârlı kışları unutulmuşçasına izolasyonu olmayan, kapısı, penceresi açılmasa bile iliklere kadar soğuğun hissedildiği binalar yapılmaktaydı.

 

Tabi ısınmak için sobalar, yakıtlar da değişti. Sac sobalarda odun ve odun talaşıyla ısınan odalar, beton evlerde tuğlalı veya döküm sobalarla hiç sönmeden taş kömürü, linyit ve benzeri fosil yakıtlarla ısıtılmaya çalışıldı. Bacalarımızdan çıkan kara dumanlar, tabakhanenin koku ve dumanlarıyla birlikte Geredelileri soluksuz bırakmada yarış ediyordu. Allah'tan şehrimiz kuzey ve batı rüzgârlarına açıktı da kesif duman çabuk dağılıyordu. Odun yakıtın ormana verdiği zararın yerini çevre kirliliği almaktaydı.

 

Büyük şehirlerde kaloriferli binaların varlığı biliniyordu, hatta merkezi ısıtma kavramları da öğrenilmekteydi ama Gerede'de henüz müşterek  site kavramı olmadığı için bu uygulanamamıştı. Nihayet sonraki yıllarda ısınma eziyetinden kurtulma yolunun kaloriferli binalar ve siteleşme olduğu öğrenildi. Devlet imkânlarından da yararlanmayı sağlayan kooperatifleşmeler başladı.

Değişen teknolojik değerler imkânı olanlarca deneniyordu, ama kendisini bir çatı altında tutabilme düşüncesi içinde olanlar için durum çok yeterli değildi.

 

Daha rahat ve kolay yaşama düşüncesi kötü yapılaşmaya boyun eğmeye devam ediyordu.  Yeni yerleşim yerleri yeni mahallere dönüşürken, bahçeler, avlular, avlulardaki hizmet yerleri kayboluyor, Esentepe'den ve E 5 ten baktığımızda gördüğümüz yeşillikler de yok oluyordu.

Şimdi E5 ten baktığımızda o muhteşem panoramayı görmek imkânsız. Çevreyi bilinçsizce kirletenler gibi biz de şehrimizin güzelliğini çok katlı betonlarla yok ederken, hiç tanımadığımız, tanışamadığımız insanlarla aynı merdivenleri inip çıkmaya başladık. Yeni dostluklar kurulması gerekirken selamsız komşular edindik. Komşu külüne muhtaç olmayacak şekilde soyutlandık. Yükselen hayat şartları herkesin kendi başının çaresine bakma fikrini uyarırken, yaşanan mekânlardaki sıcak dostluklar da buzhanelere dönüştü. 

 

Bu gelişmenin iyi yönleri de vardı tabi ki. Modern teknolojiden daha fazla faydalanma daha fazla şehirleşme bilgisi de güncelleniyordu, ama Gerede bu basamakları çok yavaş çıkıyordu.

Günümüzde oluşan kentsel dönüşüm fikri Gerede'nin yüzünü değiştirecek gibi görünmekle birlikte, kemikleşmiş düşünceleri yeniye uydurma kolay olmayacaktır. Gönül ister ki doğa harikası güzelliklere sahip şehrimiz her yönüyle görenlerin gıpta edeceği tarihle iç içe modern bir görünüşe sahip olsun.

 

Evlerdeki değişikliklerle beraber mobilya, ev araç ve gereçleri de yenilenmeye başlıyordu. Minderli tahta sedirler koltuklara, Yaylı demir karyola yataklar mobilya yatak odalarına, mutfaktaki tahta tabla ve bakır tepsiler yerini masalara terk ediyordu. Yemek araç gereçleri çoğu evde bakırdan alüminyuma, plastik eşyalara, emaye ve sonra da çelik kap kacağa ve elektrikli ev aletlerine dönüşüyordu. Oturma odaları ve salonlarda raflar, sergenler, nişler mobilya kütüphane ve yemek odası takımlarına dönüşüyordu. Mutfak, tuvalet ve banyolar da daha sağlıklı görünen seramik - fayans kaplamalı yapılı bölümler haline gelmişti. Çeşmelerden evlere giren suyun adı artık Terkos' tu.

 

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net