23 Eylül 2020 Çarşamba
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.715.007 ziyaret.
15 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

80’ li Yıllar - 6Evlerin büyük bir çoğunluğu avlu içinde idi ve hemen her evin bahçesi vardı.  Figürlü tunç bir kapı tokmağının bulunduğu büyük avlu kapısından girildiğinde geniş yassı taşlar döşeli bir avlu karşınıza çıkardı ki genelde bu avlunun çevresinde ocaklı bir mutfak, fırın, odunluk gibi tek katlı bölümler ve bir çeşme yer alırdı. Avlu kapısının tokmağını tıklattığınızda evden uzanan bir iple kapıdan avluya girip, taş döşeli yoldan, yine çeşitli figürlü tokmaklı bir ev kapısına ulaşırdınız. Bu kapı açıldığında karşınıza zemini ahşap olan bu sefer kapalı bir iç avlu çıkardı. Bazı evlerde ev şayet iki veya üç katlı ise kapısının bulunduğu zemin kat genelde taş duvarlı olurdu ve bilhassa üst tarafında dar bir aydınlatma penceresi bulunan kapı tacı ve çevresi güzel bezemeli taş duvardan oluşurdu.

 

İç avludan bazen düz, bazen bir basamak çıkarak girilen zemin kat, hanay (hol) denilen geniş bir geçiş alanı etrafında küçük oda, kiler, mutfak, tuvalet ve abdesthane, banyo, odunluk gibi bölümleri içerirdi. Buradan ikinci kata süslemeli tırabzanı olan ahşap bir merdivenle çıkılırdı. Zemin kat dışında evler tamamen ahşaptan imal edilmişti.

İkinci katta da küçük bir hanay etrafında büyük oturma ve yatak odaları ile holün dar devamı niteliğinde minderle kaplı tahta sedirli odalar arası bölüm, çiçekli penceresinden süzülerek içeri giren güneş ışığı ile o kata ayrı bir güzellik verirdi. Şayet ev üç katlı ise merdiven dar bir dinlenme basamağından sonra yukarı devam ederdi burada da ikinci kattaki yapı tekrarlanırdı. Üçüncü kat genelde misafirler içindi.

Zemin katlar ve dar holler bazı evlerde çulhalık isimli bölmede yapılan el tezgâhı dokuma kilimlerle bazen küçük halılarla kaplı iken, büyük hol ve odalarda yine el dokuması taban halısı denilen yün halılar vardı. Oda içinde pencere duvarları önünde de dar halı veya kilim örtüler üzerinde minderler ve kanaviçe işlemeli örtülerle süslü duvar yastıkları bulunan bazen altları kapaklı dolaplı tahta sedirler yer alırdı.

 

Oda içindeki bacalı ocak başı yanlarında süslemeli kapaklı veya açık, geniş veya dar dolaplar veya küçük raflar yatak yorgan konulan yüklük dolabı yer alırdı. Duvarlara ustaca yerleştirilmiş dar raf tipi bölmeler ahşap ustalarının maharetlerini yansıtırken hanay ve oda tavanlarının motifli ahşap işlemeleri şaheser el sanatları olarak hayranlık uyandırırdı. Buralardaki raflarda Gerede bakırcılarının imal ettiği çeşit çeşit bakır sahanlar, ibrikler sergilenirdi. Odalara açılan hollerde de dar niş girintilerinde büyük boy aynaları, tablolar aile büyüklerinin fotoğrafları yer alırdı. 

Her katta dar bir holde veya bir bölmede tuvalet ve abdesthaneler bulunurken, ebeveyn yatak odalarındaki oda içi banyo olarak kullanılan gusülhane denilen üzeri açılıp kapanabilen bir kapaklı olan dolaba yatak yorgan konulurdu.  Yatak odalarında Gerede demirci esnafının yaptığı yaylı demir somyalar üzerinde veya yün yer yataklarında yün yorganlar örtülerek yatılırdı. Bu odalarda kadınların lavanta kokulu kıymetli çeyiz sandıkları da bir köşede kendine yer bulurdu.

 

Bazı oturma odalarında kapaklı bir dolapta oda içi mutfak malzemeleri çay düzenekleri de yer alırdı. Zamanla koltuk benzeri mobilyaların yerleşmeye başladığı evlerdeki duvar minderi, ocak başı, sergen ve raflar gibi hemen her türlü eşyanın üzeri ev hanımlarının tentene ismini verdiği kanaviçe işli örtülerle süslenirdi. Sürekli kullanılan oturma odalarda ve bazı yatak odalarında sobalar ve üzerinde kaynayan bakır su kazanları kışın hatta bazen yazları bile Gerede'nin vazgeçilmezleri idi. Bazı evlerde kışın soğuğun girmemesi için oda kapılarına kalın deri veya kilim örtüler takılırdı. Bu örtülerin benzerlerini camilerimiz yenilenmeden önce giriş kapılarında da görüyorduk.

 

Salonlar ortaya çıkmadan önce düğünler, sünnet düğünleri, mevlit gibi sosyal birliktelikler, cenaze defin merasimleri de müsait olan evlerde, avlularda, bahçelerde yapılırdı. Evler, avluları, bahçeleri bütün bunlar için çok müsaitti.

 

Devam edecek…DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net