24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.853 ziyaret.
23 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

80'li Yıllar - 580' li Yıllar-5

 

80' li yılların sonuna kadar Gerede'ye E5 ten baktığınızda karşınızda, sırtını Esentepe,  Kavacığın Düz, ve Keçi Kalesiyle Arkut dağına dayamış mükemmel bir şehir panoraması görürdünüz. Erik ve armut ağaçlarıyla çevrili bahçeler içinde, keser ustalarının sanat şaheserlerine dönüştürdükleri çoğu iki veya üç katlı,  içten merdivenli, bazılarının pencereleri  kafes cumbalı ahşap evler, bütün şirinlikleri ve güzellikleri ile karşınızda dururdu.

 

Çoğu ilk katları taş, ikinci ve üçüncü katları ağaç dizeme, beyaz sıvalı duvarlardaki kahverengi cam evlerinin içinde görünen el işleme kanaviçeli beyaz perdeli pencereler ve önündeki serçeler bu mükemmel objeyi tamamlardı.

 

Çatıları kırmızı oluklu kiremitli, şimdi dünyanın Safranbolu'da, Beypazarı'nda, Göynük, Mudurnu'da hayranlıkla izledikleri evlerin belki daha da güzeli olan ahşap Gerede evlerinin yerlerine diktiğimiz şekilsiz, ahşabın sıcaklığından şirinlik ve estetiğinden yoksun betonlar gözlerimizi tırmalarken, evlerle beraber avlularda, bahçelerde, sokaklarda yaşanan anılar da yok olup gitti. Artık sokak aralarında çelik çomak, saklambaç, körebe, köşe kapmaca oynayıp, teker çeviren, misket oynayan, ip atlayıp, çizgi oynayan çocuklar da yok. Belki birkaç eski ev, gizli kalmış sokaklarda bakımsızlıktan yok olurken, betona dönüşmek için yıkılacakları günü boyunları bükük bekliyorlar.

 

Sokaklarımız dardı ama dostluklar çok genişti. Günümüzde aynı apartmandakiler birbirini tanımazken, geçmişte ayrı mahallelerde yaşayanlar bile komşuluk, akrabalık, tanıdıklık, en önemlisi aynı havayı paylaşıp, suyu içmenin verdiği insancıl duygularla birliktelikler kurarlardı. Yoksulluk içinde olan kendini belli etmez, aileler hali vakti iyi olmasalar da kendinden daha düşkün olanlara kol kanat gererlerdi. Çoğu aile köylerden okul için gelen öğrencilere kapılarını açar yardımcı olmayı görev bilirdi. Günlük hayatta kullanılan ev eşyalarının paylaşılması ile başlayan "Komşu komşunun külüne muhtaçtır" atasözünde yerini bulan birlikte yaşam duygusu ön plandaydı.

 

Geçmişin zor şartlarına zorunlu alışık olan kadınlar, kış hazırlıklarında, bayram baklavalarını, böreklerini, zeytinyağlı yalancı dolmaları, yaprak sarma et dolmasını komşuları ile birlikte hazırlarken yardımlaşmanın en güzel örneklerini gösterirlerdi.

 

Bayramlar şimdi birçok yerde olduğu gibi tatil zamanı değil, tüm akrabaların, eş dostun bir araya gelip hal hatır sordukları, el öpüp helallikler diledikleri, barışın doyasıya yaşandığı zamanlardı.

 

Bu günlerde yapılan mezar ziyaretleri, misafire ısrarla ikram edilen yemekler, tatlılar ise Gerede'de bu günleri yer yer devam ettiren görenekler.

 

Şarkcı İbo, o yıllara özlemini "Mutlu bayramlar vardı, Kimbilir nerde kaldı." diye ne güzel dile getiriyordu.

" O çocuk yüzlü bayramlar şimdi nerdeler
Hani nerde o ışıklar, çocuksu sevgiler
Gitti mi yoksa yine gelir mi o günler
Nerde kaldı masallar, sevgiler, günler.

Söylenen bütün masallara inanırdık
Onlar mı bizi kandırdı, biz mi aldandık
Bayramları bekler bayramları yaşardık
Bayramlar mı eskidi bizler mi yaşlandık

Benim balonlarım vardı
Onları kimler aldı
Mutlu bayramlar vardı
Kimbilir nerde kaldı"

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net