19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.052 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Cumhuriyet BayramıCumhuriyet Bayramı

 

Bu yıl, Gerede'de halkımızın büyük katılımıyla, geçmişte yaşadığımız nostaljik görüntülü bayramlardan birini yeniden yaşamanın haklı gururunu hissettik.

 

Günün anlam ve önemine uygun olarak cumhur yani halkımız Cumhuriyetimizin kuruluşunu bir kez daha sevinç ve coşkuyla kutladı. Bu kutlama bir bakıma gerçekten şimdiye kadar olması gereken, Geredelilerin tamamının özünden benimseyerek  katıldıkları bir Cumhuriyet Bayramı olmalıydı. Öyle de oldu. Havanın yağışlı ve soğuk olması katılımın çok yüksek olmasını engelleyemedi. Bir de üstüne üstlük son günlerde teröre karşı, Türkiye üzerine oynanan oyunlara karşı gönüllerdeki milli şahlanışın tam doruğa çıkmakta olduğu anda  halkımızın Cumhuriyeti ne kadar özümseyerek benimsediğini ortaya koydu.  Yedi düvel bir kez daha, tüm Türkiye'de tüm Türk vatandaşlarının Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Müslümanıyla, Hristiyanıyla …. nasıl kenetlendiğini  gördü. Görmek istediğimiz sahne buydu. Bu kararlılığı yıllardır bize yön vermeye çalışanlar da gördü. Artık bundan sonrası onların bileceği bir şey.

 

---- o ----

 

İlçemizdeki Cumhuriyet Bayramının bu yılki görkemine olan sevincimize rağmen, bayram alanı ile ilgili olarak aynı olumlu düşünceyi paylaşmak biraz gözü kapalı hareket olur kanısındayım.

 

Son yedi sekiz yıldır bayramların İlçe Stadyumunda kutlanmasının sebebi, gerek törene katılan okul ve kuruluşların rahat yerleşim düzeni ve gerekse halkımızın gösteri ve geçidi rahat görmelerini sağlamaktı. Temsili katılımlarla Anıt Park'taki (Cumhuriyet Meydanı) yerleşim probleminin çözümü de Cumhuriyet ruhuna uygun değildi. Nufusu kırk bir  bine çıkan Gerede'de Anıt Park'ın  (Cumhuriyet Meydanı) ihtiyaca cevap vermediği gözlemlenmişti. Nitekim bu bayramda da bu yine görüldü. Meydana kurulan kortej ve önündeki büyük boşluk törene katılan okulların ve kuruluşların meydan  çevresindeki cadde ve sokaklara yerleşmesine sebep olmuş, dar cadde ve sokaklardaki öğrenciler görevlilerin bütün çabalarına rağmen kontrolden uzak, meydanda yapılan etkinlikler sadece kortejdeki protokol ve meydan çevresine yerleşebilen öğrenci ve halk tarafından izlenebilmişti. Protokole her şey güzel görünüyordu ama bunu birde bayrama katıldıkları halde bayramı göremeyenlerin gözüyle gözlemleyin.

 

Amacım karamsarlık değil, sadece yanıltıcı şakşak yapmak istemiyorum.  Bundan sonraki  bayramların yine Anıt Parkta yapılması planlanırsa, gereken tedbirlerin alınacağını umuyorum.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net