24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.868 ziyaret.
28 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

GERİDÖNÜŞÜMDikkat etmişseniz birçok ürünün, bilhassa süt ve benzeri yiyecek maddelerinin ambalajında geri dönüşümlü olduğu, ekonomiye tekrar kazandırılabileceği ibaresi vardır. Pil ve benzeri maddelerin de açık çöplüklere bırakılmaması veya yakılmaması ikazları dikkat çeker. Bu örnekler çevre kirliliğini engelleme ve ekonomiye katkı amacını güder.

 

Yeryüzünde doğal olan hemen her şey geri dönüşüm kuralı üzerine var olmuştur. Hatta buna insanoğlunun yüzyıllar boyu şekli değişmeyen atıkları da dahildir. Onlar da zamanı gelince bir başka şekle dönüşecektir.

 

Dünyanın oluşumu devam etmektedir. bu oluşum sürecinde her şey aslına dönecektir. Doğumla yeryüzünde başlayan canlı hayatı ölümle yine yeryüzünde sona erer ama ölüm bir yok olma değildir. Canlıya şekil veren beden toprağa düştüğünde bir başka şekle; inorganik maddelere dönüşür. Aynı şekilde cansız maddeler de toprakta zamanla parçalanarak bir başka madde şekline dönüşmektedir. Bu parçalama işi ise toprakta, havada, suda her zaman var olan bir hücreli canlılar tarafından yapılmaktadır. Yani o koskocaman organizma gözle görülemeyen basit bir canlı tarafından parçalanarak bir başka madde şekline dönüştürülmektedir.

 

Bu temel kuraldır. Dönüşüm olmazsa hayat durur. Bu işlem belki de Yaratıcının "alemler" diye bildirdiği yeni alemlerin oluşumu şeklinde devam eder durur. Ta ki kıyamet denilen olay gerçekleşinceye kadar.

 

Kimilerine göre kıyamet yeryüzündeki tüm canlıların yok olacağı bir tabiat olayıdır veya dünyanın parçalanmasıdır. Belki de hala oluşumu devam eden dünya ve içinde bulunduğu galaksi tamamen yok olacaktır. Belki de sadece tüm canlılar yok olacak ve hayat yüzyıllar sonra yeniden şekillenmeye başlayacak, günümüzde olduğu gibi insanlar yine var oluşla ilgili varsayımlarını hipotezlerini anlatıp duracaklardır.

 

Aslında her şey rolle ilgilidir. Tüm canlılar kendilerine verilen rolü oynamaktan öteye geçememektedir. Bunu kavrayan oyuncuların insanlık için yapacağı bir şey vardır; Adaleti sağlamak.

 

Tabi fiziki olarak hiç bir şey diğerine tamamen eşit değildir. Yine hayatın devamı için tüm canlılar besin zinciri içinde birbirine bağımlıdır. Birinin varlığı diğerinin var olması ile ilgili olmakla birlikte varlığın devamı için biri diğerini kullanmak zorundadır. O halde adalet nasıl sağlanacaktır? Cevap bilinçli tüketimdir. İsraf etmemektir.

 

Bilinçli tüketimin temeli de üretmeye dayanır. Üretim yapmayan canlı sadece tüketirse bir süre sonra tüketecek bir şey bulamayacaktır. Bu sadece onun yok olması demek değildir. Ona bağlı hayat bulanlar da dolayısıyla hayat zincirinden kopacaklardır. Dönüşümün durması canlılar için kıyamettir. 11.06.2006DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net