21 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.713.298 ziyaret.
46 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

Mısır’ın kaderi - Ayça MUTLUCAN 

Birkaç yıl önce, 2011 yılında, Mısır'da Hüsnü Mübareği deviren halkın durumu ile ilgili bir köşe yazısı yazmış ve bazı noktaları sorgulamıştım. Sorguladığım ana nokta "Mısır, Mübareği indirerek diktatörlükten kurtuldu mu yoksa askeri bir diktatörlük mü devam edecek?" idi.

O zamanlar, yönetime geçen asker yüzünden, hala demokrasinin gelmediğini, diktatörlüğün devam ettiğini yazmıştım. Ayrıca, ABD'nin İsrail ile zıtlaşacak, onun aleyhine hareket edecek bir yönetimin Mısır'da başa geçmesine izin vermeyi düşünmediğini de… Eğer bu böyle devam ederse de Mısır halkının başarabildiği tek şeyin "Bir Mübareği indirip, yerine bir başkasını geçirdikleri" olduğunu da yazımın sonuna ekledim. Elbette bu bir başarı ise?!

Uzun bir bekleyişin ardından da yapılan ilk demokratik seçimlerin sonunda Mursi başa geldi. Aradan geçen bir yıl içerisinde, kendisinin çok başarılı olduğunu ya da hatasız bir sene geçirdiğini asla iddia edemem. Açıkçası Mısır daha iyi bir lider hak ediyor ama meselemiz, en azından benim meselem, bu değil. Gerçi, daha bir sene geçmiş iken bir kişiye başarılı ya da başarısız demek pek doğru da olmaz. Tüm bunlara rağmen Mısır için kritik durumun geçmiş olabileceğini düşünmüştüm ama hata yapmışım. Arkada dönen oyunları, gizli tertipleri ve amaçları gaflete gelip unutmuşum. Sizin anlayacağınız erken sevinmişim Mısır için.

Mısır'da yapılan darbenin akabinde yapılan yorumları takip edenler varsa, tam manası ile dehşet olduğu konusunda hem fikirdir. Sosyal medya yorumları arasında tanınan –tanınmayan herkes, doğal olarak, yorum yaptı ve bu yorumların ortak noktalarından biri "darbeye destek" idi! Bir de siyasilerden ve kendini aydın zanneden öğretim görevlilerinden gelen darbe destekleri çok şaşırtan türden değildi bana göre ama halkın içinde destek verenler bana dehşet geliyor. Sonuçta halkın desteğini almadan yapılan her darbe direnişe gebedir. Bu yüzdendir ki bizim ülkemizde yapılan 5 darbe için önce halk desteği sağlandı, sonra yapıldı. Hali ile direniş namına pek bir ses seda olmadı. Bundan sonra böyle olacağını söylemiyorum kendi ülkem için ama içten içe "darbe olsun!" diye ümit edenleri zararlı görüyorum.

Demokrasiye inanıyormuş gibi yapıp ama inanmayan kişilerin varlığı artık rahatsız edici bir duruma geldi. Gezi olaylarından sonra herkes kendi yüzünü açık ettiği için, maskesiz insanların bazıları bana çok çirkin geliyor. Çünkü kendilerini belli etmelerine rağmen hala "inanıyormuş" gibi yapıp ikiyüzlülük yapıyorlar. Bu da mide bulandırıcı… Dürüstçe "inanmadıklarını" söyleseler bence daha onurlu olacaklar. Zira kimsenin "demokrasi"ye ya da diğer ilkelerimize inanmasının zorunlu olduğuna inanmıyorum. Madem demokrasiden bahsediyoruz, madem özgürlüklerden bahsediyoruz, o zaman bu hakkı karşımızdakine vermemiz gerekmiyor mu? Onu "kötü" olarak damgalamamak gerekiyor. Belki de insanların böyle davranmasına iten etken bizim bu kötüleme davranışlarımızdır, kim bilir?

Mısır halkı ne istediğine karar vermeli. Eğer diktatörlük ise istedikleri, mevcut durumun devamı için söz söyleme hakkımız bence yok ama yıllar önce yapılan ayaklanma, çekilen acı ve zahmetler boşa mıydı? Bu arada "Darbe Yönetimi"nin ilk iş olarak Filistin kapısını kapatmasını ve Filistin'in yeniden açık hava hapishanesi haline geldiğini söylersem, Mısır halkı, ABD'nin seçtiği adamı devirdi, diyerek darbe şakşakçılıklarına bahane göstermek isteyenlere gereken cevabı vermiş olur muyum? Teşekkürler.

Ayça Mutlucan

https://twitter.com/aycamutlucanDİĞER MAKALELER
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net