24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.834 ziyaret.
23 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

80 li Yıllar -360 yılların başında Demirciler mahallesindeki pop pop pop pooop diye güçlü bir gürültü ile başlayıp sonra biteviye bir motor sesiyle çalışan Elektrik santralinde üretilen ve saat yirmi iki veya yirmi üçte kapanan elektrikle aydınlanan evlerimizde, gece  gaz lambasının veya şinanayın,  gölgeleri oynatan aydınlığı devam ederdi.

O yıllarda çevrede örneği bulunmayan, Almanlar tarafından yapıldığı bilinen, dizel motorlu elektrik santraline sahip olan Gerede, kendi elektriğini üreten nadir şehirlerden biriydi. Santralin su havuzundaki kurbağaların ötmeye başlaması yağmur yağacağının işareti idi ve çok ilginçtir yağmurla beraber kurbağa sesleri kesilirdi. Bu santral daha sonra suskun olduğu yıllarda yangınla yok olmuştu.

Gerede Enterkonnekte sistem elektriğe kavuştuktan sonra meydana gelen kesintilerde de gaz lambaları bir süre kullanıldı ama sonra yerlerini "lüks" adlı LPG tüplü aydınlatıcılar aldı. Lüksler günümüzün ışıldaklarıydı. Devamlı elektrik çok iyi idi ama o çocuk aklımızla tıpkı Esentepe'deki Ramazan topunun patlamasını beklediğimiz gibi santralin çalışma sesini duymak bile, muhtemelen karanlığı aydınlattığı için bize zevk verirdi.

Bazı evlerde düğmesi çevrildikten bir süre sonra sesi gelen uzun ve orta kanal frekanslı lambalı radyolar vardı. Sonraları el çantası ve daha sonra daha küçük transisistörlü  ve pilli radyolar ortaya çıkmıştı. Uzun kanalda Ankara,  orta Kanalda İstanbul radyosu'nu dinleyebilirdik. Mikrofonda Tiyatrolar, Arkası Yarın'lar, Evet-Hayır ve Liseler Arası Bilgi Yarışmaları, Yurttan Sesler, Klasik Türk Müziği ve sonraları Aranjmanlar. 

"Almanya'da ve Japonya'da bir cihaz çıkmış içinde insan görünüyormuş, oradan konuşuyormuş" diye TV ile ilgili ilk bilgiyi 70 lı yılların başlarında duymuştuk. 

Japonya deyince Japon milletinin şu an dünya devi olma macerasını düşünüyorum. 60 -70, hatta 80 li yılların başında Japon malları, günümüzden beş altı yıl öncesine kadar Çin mallarının durumundaydı. Yani kötü, adi, dayanıksız, taklit olarak bilinirdi. Şimdi ise Japon malı ilk tercihler arasında. Şu  Japonlar garip adamlar diye, bazen o yıllarda Gerede'ye turist olarak gelenlere bakar dururduk. Ufak tefek, sürekli gülümseyen narin genç görünümlü ve boyunlarında mutlaka bir fotoğraf makinesi olan insanlar. Meğer o fotoğraf makineleri onları on on beş yıl sonra dünya devleri arasına sokacak olan ajanlarmış bilemedik, sadece istihza ile gülerek seyrettik.   

70 li yılların ortalarında, izine gelen Almancıların, ellerinden düşürmedikleri radyo teypler görünmeye başlamıştı. Yine o yıllarda, kilitli raflar veya dolaplarda ve sonra çok amaçlı televizyon dolapları  içinde evlerimizin baş köşesine yerleşen siyah beyaz yayınlı tüplü Televizyonlar, eve gelen misafirlerin sayısını da artırmıştı.

Çarşıda rahmetli Fotoğrafçı Sudi'nin stüdyosundaki televizyon ve Adnan Yazıcıoğlu'nun dükkan vitrinindeki televizyon,  karıncalı görüntüleri ile ilk gördüklerimizdendi. Sonraları bir iki kahvedeki televizyonlarda Dünya Kupası maçlarını genç - ihtiyar gece yarılarında bile seyretmek en büyük zevklerimizden olmuştu. 80 lerdeki ihtilal yıllarındaki sokağa çıkma yasakları bile maçlar için delinebilmişti.

1979 da Almanya'dan getirdiği ve evinin çatısına diktiği uzun bir boru ucunda tencere kapakları ilave ederek kurduğu kırlangıç antenle, yayın almaya çalıştığı 61 ekran renkli TV sinde bir milli maç seyretmek için  gittiğimiz komşumuz rahmetli Fehmi Ünal (Masaranın Fehmi) televizyonun görüntü ve renk ayarını maç başından sonuna kadar uğraştığı halde yapamadığı için maçı seyredememiştik. Normal renkli görüntü göremesem de Gerede'de gördüğüm ilk renkli TV idi.

Erkekler ve kadınlar matinesi gibi sinema kültürüne sahip olan Gerede halkının yaşantısında, Fırka'daki (Kültür Sitesi) sinemanın dışında Televizyonun ortaya çıkması çok ilgi çekmişti.

Devam edecek...DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net