21 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.713.263 ziyaret.
42 aktif ziyaretçi.
Yunus Baki KOÇAK

Eski Yerleşim Ve Yapıların Durumu -1-Eski Yerleşim:  

Eskiden ev yeri ve parsellerin çevresi tamamen açık, belki çok az yerler çakıl (taşlarla çevrilmiş avlu) ve çalı gibi şeylerle avlı (etrafı çevrilmiş) idi. Arazilerin etrafı açık olduğundan herkes birbirinin arazisinden geçer, yol sıkıntısı çekilmezdi. Arazinin bir kenarına bahçe-bostan yapmak isteyenler; sırık ve çalı gibi şeylerle avlarlar idi. Daha sonraları kereste biçme atölyeleri çıkınca, daraba ile avlanmaya başlandı. Eskiden arsanın bir tarafına ev, bir tarafına samanlık yapılır. Evin altı da bilhassa ahır olarak kullanılır ve arazinin kalan kısmı var ise arpa-buğday ekilir veya bahçe-bostan yapılarak değerlendirilirdi. Evin altının ahır olarak kullanılması sadece buraya mahsus değil, memleketin diğer bölgelerinde de böyle idi. Evin altının ahır olarak kullanılması, kış mevsiminde evin sıcak olmasını sağlar ve hem de ayrı bir ahır yapmanın masrafı azalmış olurdu. Çandı evlerden dizeme ve tuğla evlere geçilmeye başlayınca evlerin altından ahırlar çıkarılıp arazinin uygun bir yerine yapılmaya başlandı. Tabii bu arada günden güne teknoloji ilerliyor imkânlar artıyor ve bu imkânlar ölçüsünde de değişimler oluyordu.

Şehirde yaşayanların da çoğu davar sığır edinir arpa buğday ekerek çiftçilik yaparlardı. Hatta Gerede'mize ait bir atasözünde, boğazına sabredemeyen ve çok yiyen kişiler için "Boğazı Dayıoğlunun temeği kadar var." derlerdi. Dayıoğlunun çok hayvanı olduğu için damının temeği de büyük olurdu. Hayvanların gübresini damdan çıkarmak için açılan deliğe temek denir.  

Eskiden mahalle fırınları vardı. Şimdi köylerde herkesin kendi evinin yanında bir fırını vardır. Şehirde ise, ekmeğini kendi yapan kişilerin kendi fırınları var. Ekmeğini kendi yapmayan kişiler ise ekmek fırınlarından ekmeklerini satın almaktadırlar.

Arazinin bir kenarında ev, bir kenarında dam, bir kenarında samanlık olur ve davarları koymak için de dam üzerine salak denilen yerler yapılır ve davarlar oraya koyulurdu. Davarı çok olanlar ise kış yaz yayla veya mandırada durur bazen de nerede akşam olursa davarla orada yatılırdı. Buna da "davar yatıda" derlerdi. Davarı köy tarafında yatıda olanlar, tarlalarda yatarak davarlara tarlaları gübreletirlerdi. Akşamüzeri davarın yanına bir kişi; köpek, ekmek ve yatmak için kepenek gibi şeyler getirip, sabahleyin de köpeklerle kepenekler yayla tarafında yatıda ise yaylaya, köy tarafında yatıda ise köye geri götürülürdü.

Akşam olunca köpek havlamaları, koyun kuzu melemeleri; sabah olurken horoz sesleri ruhları besleyen gıda musikileriydi.

 

"Koyun kuzu meleşiyor

Herkes gülüp oynaşıyor

Benim bahtım ne karaymış

Dilden dile dolaşıyor." diye türküler söylenirdi. Ö günleri dile getiren İrfan Şimşek:

 

"Ocak külü ile gömeç pişerdi.

Kara güveç ile çorba taşardı.

Benim büyüklerim böyle yaşardı.

İçimden göğşeyip, sızlarım anam.

 

Babam iner idi dağın yolunda,

Eşeği önünde, balta kolunda,

Anam karşılardı testi elinde,

Yine düğümlendi sözlerim anam.

 

Ağaç yayık ile turfan döverdik,

Bakır bakraç ile koyun sağardık,

Güz gelir tarlada yığın yığardık,

Şimdi kim güzlesin güzlerim anam?

 

Akşam olur harmanlarda yatardık,

Tınaz yapar, seci sece katardık,

Kollu sele ile saman atardık,

Harmandan silindi izlerim anam.

 

Akşam koyun, kuzu buluşma ânı,

Meleşir çağırır canı cananı,

Bir hüzündür kaplar Aşık İrfan'ı

Artık çalmaz oldu sazlarım anam." diyerek 30 Temmuz 2004 tarihinde o günleri böyle anlatır. O günler anlatılmakla anlaşılmaz, yaşayanlar bilir…

 

Devam edecek…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net