20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.772 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

80 li Yıllar -2Asfaltlanmadan önce şehrimizin ortasında doğudan batıya uzanan ana cadde kesme kaldırım taşlı, Kabiller, Kitirler, Demirciler ve Orta mahallenin bazı yolları ve bazı ara sokaklar Arnavut kaldırımı taş kaplı olmakla beraber yolların çoğu topraktı.

Ankara – İstanbul bağlantılı şehirler arası otobüsler şehir içinden geçer, yolcu idirip bindirirlerdi, ki o yıllarda E5, bizim tabirimizle "Şose Yeni Yol" sanırım yeni tamamlanmaktaydı. Otobüslerde yolculara Mabel, Golden, Kent marka jikletler, Esentepe ve Şifa gazozu, gazete satardık. 

Gerede'de  Ankara ve Bolu'ya Ford Station marka minibüslerle yolcu taşıyan  Esentepe Minibüsleri  hariç  şehir içinde birkaç jeep, bir iki özel otomobil ve Gerede esnafını Kazan, Çerkeş, Karabük gibi çevre pazarlarına götürüp getiren üç  tane  burunlu otobüs vardı.

Şehir içi yük ve eşya taşıma işini, "Müftünün  Camisi" (Hacı Emin Efendi Camii) doğusunda eski Askerlik Şubesi arkasındaki alanda müşteri bekleyen at arabaları yapardı. Bu arabalar kışın kızaklı olurdu. Duvar ve yol yapımı gibi bazı inşaat işlerinde kullanılan taşlar, derelerden öküz arabaları ile taşınırdı.

 

Şimdiki terminalin olduğu yer, o yıllarda şehir çöplerinin toplandığı alandı. Buraya aşağı harman denirdi.  Çöpler tek merkebin çektiği iki tekerli, iki tarafı kapaklı ahşap küçük arabalarla toplanır buraya dökülürdü. Değirmenbaşı mevkiinde, Endüstri Meslek Lisesi yapılmadan önce bir tabakhane ve belediye mezbahası bulunurdu. Yine buradaki mezarlar da şu andaki mezarlığa taşınmıştı. Daha önce şehir mezarlığının Kabiller mahallesi Panayır yolu üst tarafında olduğunu, buradan da mezarların alındığını büyüklerden duymuştum.

 

Bilhassa yağmur yağdığında taşıp sele sebep olan Dayıoğlu deresi şehrin ortasından geçtikten sonra aşağı harman adı verilen bölümde şimdiki E5 köprüsüne kadar olan araziyi ve sular altında bırakırdı. Dere kenarı daha sonra taş duvarla çevrilip su kontrol altına alınmıştı, ama sel olayı, ağaçlandırılan Arkut dağı eteklerinin, Keçi Kalesi ve Kavacığın Düz'ün ormanlaşmasına kadar devam etmişti. Bu alanların ve Binektaşı mevkii arkasındaki Güçsüzler Yurdu tepesi ağaçlandırmalarını 1980- 1986 yılları arasında Gerede Lise'sinde görev yaptığım yıllarda öğrencilerimizle yani şu an üniversitelerde okuyan öğrencilerin anne babalarıyla yapmıştık.

 

Burada unutmadığım bir anım da 1967 de Mudurnu - Sakarya hattında olan depremdi.  Mahalle arkadaşım Halil Avşar'la  (Radyocu Halil) şimdiki terminal  döner kavşağının kuzey tarafında iki tane söğüt ağacı vardı, burada  aylak aylak gezerken ölü bir hindi bulmuş onu ellerimizdeki sopayla altından kaldırıp çevirmiştik ki hindiyle beraber biz de güneye doğru bir kaç defa eğilip doğrulduğumuzu hissettik. Başımız dönmüştü, korkuyla birbirimize "Ölü hindiye eziyet ettiğimiz için Allah bizi cezalandırdı" demiştik. Koşarak yanımıza gelen annem hareket (Deprem) olduğunu söylemişti.  Depremi ilk defa orada yaşayarak öğrenmiştik. Şimdi nerde bir ölü hindi görsem aman! Derim, sakın dokunmayalım!

 

Devam edecek.

 

Değerli okurlarım, 80 li yıllar diye başladığım ve sadece o yıllarda kullandığımız eşyaları anlatmayı planladığım  bu yazı dizisinde, hafızam canlandıkça bazen daha önceki yıllarla da bağlantılar kurma ve sosyal yaşam tarzımızla da ilişkilendirme ihtiyacını duyuyorum. 60 lı 70 li yıllardan da hatırladıklarımla konular içi içe girip karmaşalar oluşabiliyor.  Ama bu, sanırım o yılları yaşayanların anılarını da canlandırarak olayların ilişkisini sağlayacaktır.  Hatalar için affınıza sığınıyorum. K.Ü.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net