19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.062 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

YARATAN VAR KAN DURMAZOlimpiyat dedikleri nedir? Aklımıza bundan on sene önce bu soruyu sorsaydım ne gelirdi acaba, büyük ihtimal çoğumuzun aklına Yunanistan'da veya başka bir Avrupa ülkesinde düzenlenen birçok ülkenin katıldığı spor müsabakaları gelirdi diye düşünüyorum. On senede ne olduda bu düşüncemiz değişti? Şu an Olimpiyat dediğimizde ne geliyor aklımıza?

Türkçe Olimpiyatları dediğimizde; 141 Ülkeden gelmiş, ana yurttan uzaklarda dünyanın dört bir yanındaki okullarda Türkçe sevdalısı insanların yetiştirdiği genç çocuklar geliyor aklımıza. 

Ortadoğu kan gölü olduğu bir günde, hemen yanıbaşımızdaki Suriye'de acımasızca süren iç savaş; kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden patlayan bombalar altında can veren insanların bulunduğu Irak'tan gelen genç kardeşimizin Türkçe olimpiyatları finalinde okuduğu o şarkıyı dinleyen insanlar ne düşündü bilmiyorum. Şuda bir gerçekki oynanan oyunlar artık gizli oynanmıyor. Ülkemizin vatansever insanları oynanan oyunların farkında olduğunu dün Sincan'da bugünde Kazlıçeşme'de göstermiş oldu.  

Bu olimpiyatlar bize şunu gösterdi   "Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır " Son zamanlarda bütün kötülükler içinde güzelliklerinde olduğunu göstermiş oldu. Finalin İstanbul'da olmasıda manidardır.  Aynı günde bir tarafta kin, nefret ve öfkenin tohumları atılırken yakıp yıkıp ve bir çatışma ortamı oluşturulmaya çalışılırken diğer tarafta birlik, kardeşlik ve evrensel barıştan söz ediliyor. 

Zaman sessiz kalma zamanı değildir. Zaman bütün dünyadaki insanlar için birlikte ve beraber kardeşçe yaşayabilmek için dik durma sahip çıkma beraber birlik olma zamanıdır.  Kanayan yarayı sarma zamanıdır. Irkçılık ve bölücülük yapanlara en güzel şekilde cevap verme zamanıdır. Güzel vatanımızda Türk'ü, Türkmen'i, Çerkez'i, Kürt'ü, Arap'ı ile kardeşçe bölünmeden birlik ve berabarce aynı topraklarda yaşamak için beraber hareket etme zamanıdır.  Lisanı ne olursa olsun insan isterse gönül lisanıyla ortak dili kullanabileceğinin en güzel örneklerini Türkçe olimpiyatlarında gördük.  Farklılıklarımızı bizi bizden ayırmak için değil farklılıklarımızı bizi birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirmek için kullamalıyız. 

Zaman tüm tuzaklara karşı uyanık olma zamanıdır. Kardeşçe yeni bir dünya kurmak, evrensel barış içinde yaşamak isteyenlerin sesine kulak verme zamanıdır...  

 

                                                                                                          FERHAT ÇETİNOĞLU

                                                                                                                    17-06-2013                                                                                                                                                                                                  DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net