22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.922 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

80 li Yıllar -1Geçmiş hayatı Tv lerde dizi olarak yansıtmak, bu sıralar çok moda oldu.

1980 – 1990 yılları arasında memleketimizde yaşanan  siyasi ve sosyal olaylar, bazen buruk acı tarzı, bazen Adile Naşit - Münir Özkul tarzı, evlere şenliklerle TV dizi veya filmleri, şimdilerde LCD veya LED tabir edilen incecik TV ekranlarının gözdesi durumundalar.

 

70 - 80 - 90 lı yılların siyasi – sosyolojik olaylarını daha sonraya bırakarak, kullandığımız  eşyaları şöyle bir hatırlamak istedim.

 

Gerede, 1970 li yıllarda merkez nüfusu 7500 kadar olan bir kasaba görünümündeydi. Doğal yapısını anlatmak istemiyorum, ama hemen kafamda "Her şey çok güzel, tertemizdi" ibaresi uyanıyor. O günden bu güne çok şey değişti tabi.

 

60 lı yıllarda hemen hepsi bir, iki veya üç katlı içten merdivenli, bahçesinde erikler, armutlar, güller olan, bazılarının penceresi cumbalı ahşap evlerimiz vardı. Yine çoğunda, mutfak odasındaki bacalı ocak başında yanan ateşte sacayağı üzerinde çorba pişer, süt kaynar, demir sacda gözleme, bazlama yapılırdı.  Bahçenin bir köşesinde bulunan fırında pişirilen esmer buğday ekmeğinin buram buram kokusu sokakta yayılırdı. Bir diğer köşesindeki ahırda bir iki İnek, kuzular, tavuklar, akbaş köpeğimiz vardı ve odada, içinde çıtır çıtır odun yanan, üzerinde kestane kavrulup su böreği yapılan ördek sobanın kenarında miskin miskin uyuklayan tekir kedimiz. Bir de babamla beraber bile üstüne binmekten korktuğum, o zaman bana dev gibi görünen bir atımız vardı. Büyükbabam öldüğü gün bahçede ayakları ile yerleri kazıyıp ağlar gibi sesler çıkarmış, öyle dediklerini hatırlıyorum.

 

Sergeninde yeşil sabunların kurutulduğu ateş yanan ocak başı, yerini zamanla önce pompalı gaz ocaklarına, sonra Hot isimli daha modern fitilli gaz ocaklarına terk etti. 70 li yılların başlarında evlere giren ve adı hala Aygaz olarak bilinen LPG tüplü ocaklar belki de evin en önemli eşyası idi. Yiyecekler serin kilerde, tel dolaplarında dururdu. Yemekler günlük tüketilirdi, ama hemen her evde kavurma, kıyma tekerleri, kilerlerde veya mutfak bölümlerinde iplerle duvara veya tavana asılarak saklanırdı. Süzme yoğurtlu pide ve kavrulmuş kıymayla fırınlarda yaptırılan kapalı kıymalı pide, yayık tereyağı, kahvaltıların ve Esentepe'nin vazgeçilmezleri arasındaydı. Yine o yıllarda tahta veya bakır tepside yer sofrasında, tek kapta yenilen yemekler, bazı ailelerde masalarda ayrı tabaklarda yenmeye başlamıştı. Ayrı tabaklar acaba bireysel yaşamın da ilk habercisi mi idi? Ataerkil aileler yerini çekirdek aileye mi terk ediyordu?

 

Kadınlar, dere denilen mahalle çamaşırhanesinde nöbetleşe çamaşır yıkadıktan veya kazanlarda bulgur kaynatıp, nişasta yaptıktan, tahta tablalarda yufka açıp, makarna kestikten, tarhana döktükten, üzüm yaprağı salamurası, kışlık turşu yapıp, konserve kaynattıktan, inekleri olanlar yayık dövüp tereyağı, torba yoğurdu yaptıktan sonra yine birlikte sokakta ev önlerini süpürür, çıkrık veya kecerede burarak sardıkları yün iplerden çoraplar, kazaklar örer, elbise yamar veya dikerlerdi. O yıllarda varlıklı ailelerdeki gelinlerin, ev hanımlarının en kıymetli eşyalarından birisi de kollu veya ayaklı dikiş makineleri idi. Her evde bulunmazdı. Kadınlar arasında ev işlerini yapmada müthiş bir dayanışma vardı. Birinin evinde bulunan bir eşya herkesin ortak malıydı.

 

Devam edecekDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net