22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.816 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

Sarı lacivert aşkHababam sınıfının tamamı Fenerbahçelidir. Emel SAYIN´ı kaçıran hayta  tayfanın'da hepsi Fenerbahçelidir‚ İlyas Salman Çatladıkapıspor´dan Fenerbahçe´ye transfer olur. Kemal Sunal Fenerbahçe formasıyla gol kralı olur. Zeki Alasya-Metin Akpınar´ın fakirhane duvarlarında hep Fenerbahçe posterleri vardır‚ Kadir İnanır hep Fenerbahçe forması ile dolaşır, Cilalı İbo hep sarı-lacivertin maçına gider. Turist Ömer her yerde bağırın ulan Fenerbahçe çok yaşa diye bağırır.

 

Kanmayın Siyah-Beyaz filmlere; gerçek aşk her zaman sarı lacivertin aşkıdır.

 

Her şeyin bir sebebi varmış meğer yaşayıp görmek gerekmiş, Ben çocukken sarı lacivert renkleri sevdim o zaman bilmiyordum taraftarlarınında benim gibi başarılara değilde renklere âşık olduğunu, bir tek ben öyleyim sanıyordum. Ben Fenerbahçe'li oldum, sarısına ayrı, lacivertine ayrı tutkunum, tarif edemem ki! Anlamsız kalır sözcükler, seni sahada gördüğüm zaman, o an içimde ne hayatın zorlukları kalır, ne de dünya'nın meşakkati, sevinçlerinle kalbimi yerinden oynatırsın, üzüntünle dünyamı yıkarsın ama hiç vazgeçemediğimsin, benim ve benim gibi bir sürü aşığın için büyüksün Fenerbahçe canımızla, sevgimizle, sarınla lacivertinle herşeyimizle.

 

Hiç düşündünüz mü? Acaba ülkemizin önde gelen insanları hangi takımı tutmuş diye, geçmişe baktığımda Tansu Çiller,  Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Adnan Menderes hatta Mustafa Kemal Atatürk geliyor aklıma günümüzde ise Koç, Sabancı, Büyükanıt ve Recep Tayyip Erdoğan. Bu insanların Fenerbahçeli olmasından başka bir ortak özellikleri ise dönemlerinde milletimiz tarafından sevilen ve saygı duyulan insanlar olması idi. Peki, bu insanlara dönemlerinde muhalefet eden insanlar hangi takım taraftarı diye sordum kendime.

 

Fenerbahçe Kulübünün kuruluş amacı kuruluş tüzüğünde şu şekilde belirtilmiştir: " Memlekette bedenî ve fikrî terbiyenin yayılmasını sağlamak. Vatan gençlerini vatanın korunmasına, zorluklara ve askerî seferberliklere hazırlamaktır" denmiştir. Peki, soruyorum şimdi dünyada başka bir takımın amacımıdır?  Vatan gençlerini savaşa hazırlamak. Fenerbahçemizin kuruluş günü olarak Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın kulübü ziyaret tarihi olan 3 Mayıs kabul edilmiştir. Atatürk kulüp şeref defterine şunları not düşmüştür:" Fenerbahçe Kulübünün her tarafa mazhar-ı takdir olmuş bulunan asari mesaisini işitmiş ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim " demiştir.

 

Başkanımızın UEFA Kupası yarı finalinden sonra söylediği : " Söz Fenerbahçe olduğunda hayatlarını hiçe sayan bu çocukların, kanlar içinde kalmış hareketsiz bendenler içindeki acılarına tanık oldum, Fenerbahçe için akıttıkları gözyaşlarını yaşadım, insanca, onurluca, kardeşçe, KOCAMAN bir adam gördüm " bu söz ile islam abinin söylediği tarihe geçen şu sözünün ; "Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, ADI konamaz" ın futbolcular ve O'na âşık olanlar tarafından anlaşıldığı ortaya çıkıyor.

 

Zaten şu da bir gerçektir ki O'nun büyüklüğünü Fenerbahçeli olmayanlar anlamaz. Anlamalarını beklemekte yanlış olur. Çünkü her maça giderken içindeki heyecanı yaşamak, takımın senin hayatının bir parçasını temsil etmesi, futbolcularının gerektiğinde hayatlarını ortaya koyması, maçlarını izlerken hem futbolcularının hemde ona âşık olanların gözyaşı akıtması, dünyanın hiçbir takımında olmayan bir özellik olan takım yenildiğinde seninle dalga geçenlerin sadece yenildiğin takımın taraftarı değil bütün takımların taraftarları olması, yendiğinde ise sadece yendiğin takıma karşı değil bütün takımları yenmenin verdiği hazzı unutmak mümkün değildir.

 

 

Son söz olarakta şunu söylemek isterim ; Siz şampiyon olabilirsiniz hatta UEFA kupasını , süper kupayı dahi alabilirisiniz fakat bir şeyi unutmayın kişiliğinizi , haysiyetinizi ve şerefinizi  kaybettikten sonra aldığınız kupanın hiçbir değeri yoktur..

 

10–05–2013

FERHAT ÇETİNOĞLU    www.ferhatcetinoglu.com

        

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net