19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.112 ziyaret.
25 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

BAL ORMANLARI"Bir değil, 2, değil, 3 değil, 4 değil, 5 değil tam 6 kavanoz bal, 100.00 Tl değil, 90.00 Tl yanında da bir kavanoz polen hediye, ………no.lu telefonumuzu hemen arayın,

"1 değil, 2 değil, 3 değil…"

 

TV daki bal reklamlarına iyici alıştık.

Adamlar ellerindeki kavanozları gözümüzün içine soka soka bal peteği gibi olduk.

 

Baya ballı bir iş… 

 

Kavanozdaki bal nasıldır acaba?

Onu "Gıda Güvenliği ve Kalitesinin Denetimi ve Kontrolü" bilir.

 

Bir de Geredeliler bilir!

 

Arıların, Gerede'nin tertemiz florasında bin bir çeşit dağ ve kır çiçekli, kekik ve çam kokulu bayır ve çayırlarında yetişen çiçeklerden toplayarak, kovanlarında oluşturdukları Gerede balı, Anzer balından sonra yurdumuzda koku ve tadı en hoş olan doğal baldır.

 

Zirai mücadelenin olmadığı veya doğaya zarar verecek şekilde tarımı olmayan köylerimizde, Haşat bölgesi köyleri,  Ağızörengüney, Salur, Samat, Karapazar, Demirler, Ovacıklar gibi ve bilhassa dağ köylerimizde (Köy isimleri örnektir) elde edilen bal, bir de kara kovan ise kg. TL değeri TV'deki 6 kavanoz bala eşit olur. Tad ve koku olarak o kavanozlardakiler, Geredeli tabiriyle "Bizimkinin yanına bile yanaşamaz."

 

Köylerimizde birçok vatandaşımız geleneksel tarzda, kendi ihtiyaçları için arıcılık yaptığı gibi, geçmişte şehir merkezinde de bahçelerde arı kovanları görülürdü.  Rahmetli Zeftçioğu arıcılık malzemesi satar,  yine rahmetli Bakırcı Mustafa ve babam gibi birçok şehirlinin de arıları vardı.  Babamın arkadaşı olan Hendekli Balcı Mehmet her bahar ve yazı arılarıyla Şehir Tokları Köyünde geçirirdi. Usta arıcıydı.  Sohbetlerimizde, yaptırdığı analizlerde Gerede balının Rize Anzer ve Kars Sarıkamış ballarına eşdeğer özellikleri olduğunu, çiçek ve çam karışımı olması nedeniyle de Marmaris çam balından çok daha üstün olduğunu anlatır, elde ettiği balların çoğunluğunu İstanbul'a gönderirdi.

 

Günümüzde de köylerimizde arıcılık yapanlar var. Hatta şimdi bazıları bu işi ticaret haline getirmiş durumdalar, ama hala Gerede Balı için bir standart ve müşterek bir isim mevcut değil. Bilinen bir Gerede Balı markası yok. Böyle giderse şimdi tadını unutmaya başladığımız Gerede Yayık Tereyağı, Gerede Peyniri gibi balın da adı sanı duyulmaz olabilir. Sonra Gerede dışından gelen seyyar arıcılar kovanlarını balla doldurur,  markalarını basar kendi yörelerinin balı olarak satarlar. Televizyondan gözümüze, içinde bal olduğu iddia edildiği kavanozlar sokup çıkarılırken sadece seyretmek, içinde bulunduğumuz zenginliği şimdiye kadar değerlendirmemek bizim saflığımızdan olsa gerek. Tereyağımızın, peynirimizin tadını unutup, kızarmış kazımızı Kars'a kaptırdığımız gibi ağzımıza sürülen bir parmak baldan da olmayalım.

 

Geçen hafta Geredemedyatakip'te Gerede'deki arıcılar birliği üyeleri ve Orman Bölge Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü "Bal Ormanları Projesi" konulu toplantı haberini okumuştum.

Haberde, Bolu Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı İsmail Ünalan, az üretimin en önemli nedeninin eski usullerle arıcılık yapılmasıdır diyordu. Macaristan'daki bal ormanından etkilendiklerini, arıcılık bakımından bizden geride olmalarına rağmen bal verimi olarak, akasya ormanları sayesinde üretimde çok önde olduklarını belirtiyordu. Verimin artması için orman bakımından önemli bir yapıya sahip Gerede'ye bal ormanı kurulmasını istiyordu.

Bolu Orman İşletme Müdürü Sırrı Köstereli de ormanların artık arıcılara açık olduğunu, arıcıları destekleyeceklerini, Gerede'ye kurulacak bal ormanlarına arıcıların ulaşabilmeleri için, yollar yapılacağını, arıların su ihtiyacı için göletler oluşturulacağının müjdesini veriyor ve Gerede'deki arıcılardan ortak bir bölge belirlemelerini istiyordu.

Gerede dağlarını bal deposu yapma ile ilgili bu çalışmaya şapka çıkarılır. Teşekkür edilir ve gerçekleştiğinde sebep olanlar hayır dua alır. Çok önemli bir geçim kaynağı bu sayede belki de markalaştırılarak bizim üreticimize tescillenir.

Allah'ın Gerede'ye verdiği bu mükemmel şifa kaynağı nimetten faydalanma için, organizasyonun bir an önce harekete geçirilmesinde Bolu Arı Yetiştiricileri Birliğine, Gerede Muhtarlar Derneği yönetimine önemli görev düşerken, yetkili merciler tarafından, üreticiye desteklerin harekete geçirilmesi, balcının da tüketicinin önüne marka ve ambalajıyla çıkması gereklidir.

 

Şubat 2013

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net