19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.153 ziyaret.
19 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

HAYAT ZALİM BİR HÜZÜNBaşlangıç :Bir günün bir günü tutumadığı dengelerin sürekli değiştiği hiçbir şeyin aynı kalmadığı , hiç bir şeyin garanti olmadığı bir hayata öyle bir bağla bağlanmışız ki ; ne ondan kopabiliyoruz , nede ondan sonrasını düşünüp ders almamız gereken şeylerden ders alıp yapılması gereken şeyleri yapıyoruz...

Dostun çok zor bulunduğu bir ortamda ne tam olarak dost sahibi olabiliyoruz nede elimizdeki dostun kıymetini biliyoruz. "Dostunu severken ölçülü sev belki bir gün düşmanın olabilir , dargın olduğun zamanda ölçülü ol ki bir gün dost olursan sonradan yaptıgına pişman olursun" hadisi şerifinde'de çok güzel anlatıldığı gibi bir insanı severken ve dost olarak kabul ederken veya kızarak öfkeninde verdiği şiddetten son söylenecek sözü en başta söyleyip   düşman olarak kabul edeceksek dahi belli bir seviyeyi aşmamamız gerektiği öğütlenmiştir.   Hayatın çok kısa ve belli bir anlam taşıdığını görmek istiyorsak  özellikle   büyükşehirlerimiz deki hastahanelerimizin acil servislerine gidip bir gün sabahlamamız orada olup bitenlere seyirci olmamız çok şeyi anlamamıza  vesile olabilir , kısa bir süre önce ailesiyle , sevdikleriyle  ve dostları ile birlikte güzel vakit geçirirken çeşitli nedenlerle sağlığını kaybeden insan için o anda yoğun bakım ünitesinin önünde o'nun hayatta kalabilmesi için dua eden sevdiklerinin duygularını hissetmek onların yerine kendimizi koyabilmek akan iki damla göz yaşının kendi gözümüzden akıyormuşçasına o hissiyatın içinde olabilmek ,  hayatın anlamını anlayabilmemizi  sağlar .Yoğun bakım ünitelerinin ve amaliyat hanelerin önündeki insanların durumları içeride yatan hastalardan çok farklı olmadığı açıktır , insanların  o andaki çaresizliği dostluğun önemini ortaya çıkarıyor.

O zamanlarda insanın en çok ihtiyaç hissettiği duygu dostluk duygusudur. Dostun acı gününde yanında olmaması dostluğun anlamına terstir .Dost dediğin yangınlar varken yüreğinde sırf senin için acısını dindirip üzülme  diye sana destek olan ve üzüntülerini unutup seninle gülebilendir. Kıymet bekleyen değil kıymet verendir. Davet bekleyen değil zor gününde koşup gelendir. Dost dediğin genelde senin en çok sevdiğin değil seni en çok sevendir.

Herşeyin bir anda değişebileceği gerçeği karşımızda acımasızca duruyorken , üzerimize düşen görevlerimizi hergün bir sonraki güne ertelerken, üşengeçliği ve umursamazlığı bir hayat felsefesi haline getirirken bir daha düşünmeliyiz. Ölüm gerçeğinin bir an sonra sevdiğimiz birinin veya kendi başımıza gelme olaşılığını düşündüğümüz zaman bu hayatta ne yaptığımız veya ne yapmamız gerektiğini düşünmeliyiz. Kendimizi sorguya çekmeliyiz .Yazımızın başında söylediğimiz gibi ders almamız gereken şeylerden ders alıp hayatımızı ona göre şekillendirmeliyiz .  

Sonuç olarak :

Bu dünyada ne oldum değil ne olacağım düşüncesiyle hareket etmeliyiz , zenginliğin , güzelliğin , sağlığın , güç ve kuvvetin bir anda elimizden gidebileceği gerçeğini unutmamalıyız. Gittiğinde de yanımızda kalan olacak mı ? sorusunu kendimize sormalıyız .

Sevdiklerimizin ve dostlarımızın kıymetini bilip onlara sahip çıkmalıyız  ki herşeyi kaybettiğimizde onlar yanımızda kalsın ...  

 

İbrahim Turan Çakmak Ağabeyimiz için.

Saygıdeğer , güler yüzlü ve cok iyi niyetli olmasından etkilendiğim değerli abimiz İbrahim Turan Çakmak 'a Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim...

Ferhat ÇETİNOĞLU

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net